KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) bude chtít na dnešním Ústředním krizovém štábu konkrétní odpovědi z oblasti
Zpět

Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) bude chtít na dnešním Ústředním krizovém štábu konkrétní odpovědi z oblasti zdravotní péče, školství a k církevním obřadům

Přidáno 15. 4. 2020
Ilustrační foto
tisková zpráva

Na program dnešního jednání Ústředního krizového štábu byly z podnětu Víta Kaňkovského zařazeny tři konkrétní okruhy, které je zapotřebí urychleně řešit.  „Pokud to situace dovolí, je potřeba, abychom co nejdříve postupně uvolnili plánovanou zdravotní péči, navrhli další kroky týkající se výuky dětí a studentů a v neposlední řadě pak zajistili plán obnovení bohoslužeb,“ vyjmenoval jednotlivé body poslanec, primář a člen Ústředního krizového štábu Vít Kaňkovský. Vláda sice včera v podvečer představila určité obecné principy, zbývá však ještě vyřešit řadu konkrétních otázek.

Uvolnění restriktivních opatření v oblasti zdravotní péče
Po více než měsíci významného omezení neurgentní zdravotní péče je nutné v co nejkratším období uvolnit alespoň částečně plánovanou zdravotní péči.  „Jedná se například o operační výkony, plánované léčebné a diagnostické výkony, které při dalším odkladu již znamenají významné riziko poškození zdraví pacientů,“ opakovaně upozorňuje Kaňkovský, podle něj by se od 20. dubna 2020 mělo umožnit zdravotnickým zařízením postupně obnovit plánovanou zdravotní péči, a to při zachování rezervy lůžkové a personální kapacity pro pacienty s COVID 19 za dodržení přísných hygienicko-epidemiologických opatření.

Zároveň je nutné vyřešit testování pacientů testem PCR před příjmem do lůžkového zařízení a před invazivními ambulantními výkony. Testování by mělo zajistit příslušné zdravotnické zařízení, které pacienta k výkonu objednává a to nejdéle 48 hodin před plánovaným přijetím k výkonu. „O řešení jsem žádal již minulý týden na jednání Sněmovny, pevně věřím, že již tento týden přijde konkrétní opatření, které vláda přislíbila,“ uvedl Vít Kaňkovský.

Konkrétní podoba zbytku školního roku 2019/2020
„Ministerstvo školství sice včera nastínilo první konkrétnější kroky, přesto je podle mého názoru nutné rozpracovat konkrétní podobu zbytku školního roku 2019/2020 tak, aby se minimalizovalo zdravotní riziko pro žáky i pedagogy,“ uvedl Kaňkovský.

kategorie Tiskové zprávy