KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Vězni dostanou možnost tvořit si finanční rezervu na dobu po propuštění. Lidovečtí senátoři podpořil
Zpět

Vězni dostanou možnost tvořit si finanční rezervu na dobu po propuštění. Lidovečtí senátoři podpořili příslušnou novelu

Přidáno 24. 1. 2024
Ilustrační foto
Senát PČR

Senát odsouhlasil sjednocení postupu při nakládání s příjmy vězňů. Podle novely se každému vězni s finančním příjmem bude tvořit rezerva na dobu po propuštění. To jim podle lidovecké senátorky Miluše Horské pomůže lépe se navrátit zpět do společnosti.

Přijaté změny v novele zákona o výkonu trestu odnětí svobody zaručí, že se každému pracujícímu vězni bude z peněz tvořit rezerva, kterou dostane při propuštění na svobodu.

„Z různých výzkumů víme, že mezi největší problémy, se kterými se potýkají čeští vězni, patří finanční nejistota, nedostupné bydlení a drogové závislosti. Ty pak mohou být spouštěčem následné recidivy. Kapesné dá vězňům šanci začlenit se po výkonu trestu do života,“ sdělila při projednávání Miluše Horská, lidovecká předsedkyně senátního výboru pro sociální politiku.

V současnosti se s pracovní odměnou vězně nakládá podle odlišných pravidel než s penězi z jiných zdrojů, například s důchodem nebo s přilepšením od příbuzných. Novela nově zavádí univerzální systém rozúčtování veškerých příjmů vězňů bez ohledu na jejich zdroj.

Že je toto téma skutečně potřebné a je nutné ho řešit, dokládá senátorka Miluše Horská daty, podle nichž se téměř tři čtvrtiny odsouzených vrací zpátky za mříže.

„Vězeň nepřipravený na odchod z vězení má větší šanci, že se znovu chytí do té stejné pasti. Největším problémem jsou první dny po propuštění. Pokud nemá kam jít, vrací se tam, kde to zná – na ulici nebo zpět do drogového světa. Kapesné a další věci proto musí být součástí plánu výstupu z vězení,“ míní Horská.

Předpis má napravit i situaci, kdy kvůli exekucím vězňů nezbydou části z nich peníze na nutné zdravotní, hygienické či korespondenční potřeby. Podle ministerstva tento stav dál prohlubuje rozdíly mezi vězni a může zhoršit prostředí ve věznicích.

kategorie Tiskové zprávy