KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Ve žlutém trikotu se letos o poslanecká křesla popere 93 lidovců
Zpět

Ve žlutém trikotu se letos o poslanecká křesla popere 93 lidovců

Přidáno 10. 7. 2021
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Na společné kandidátce koalice SPOLU mají lidovci nejsilnější zastoupení v Jihomoravském kraji. Naopak nejméně jich je v Praze a Karlovarském, Libereckém a Středočeském kraji. Nejmladšímu lidoveckému zástupci je 21 let, nejstarší je naopak 72letá kandidátka z Karlovarského kraje.

Průměrný věk celkem 93 lidoveckých kandidátů je 44,7 let. Nejmladším kandidátem do Poslanecké sněmovny je student Jiří Baňka ze Středočeského kraje, který byl už v prosinci minulého roku zvolen místopředsedou místní organizace KDU-ČSL ve Slaném ve středních Čechách. Naopak nejzkušenějším kandidátem je 72letá lidovkyně Oľga Haláková, která se do komunální politiky zapojila už v roce 1994. Nyní působí jako první místostarostka města Bečov nad Teplou a krajská radní.

Nejvíce žen pak kandiduje v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Nejvýše postavenou lidoveckou kandidátkou je poslankyně Pavla Golasowská, která je číslo dvě právě na Ostravsku. Poslankyní se stala už v roce 2014 a v KDU-ČSL se zaměřuje na rodinnou a sociální politiku a ochranu obětí domácího násilí. Celkem za lidovce kandiduje 28 žen.

Z momentálních deseti lidoveckých poslanců jich na kandidátce najdete sedm. Své poslanecké křeslo chce přenechat svým nástupcům Stanislav Juránek, Jan Čižinský a Jiří Mihola. Do dolní komory parlamentu by se pak rádo dostalo 15 krajských zastupitelů a celkem 58 komunálních politiků, z toho 11 starostů a starostek. Společně s nekandidujícími starosty či primátory jich je v celé koalici SPOLU celkem 461. Zastupitelů pak dokonce 5663, z toho téměř 70 procent tvoří lidovci.

Celkem třináct lidoveckých kandidátů je na společné kandidátce koalice SPOLU v Jihomoravském kraji. Dvanáct jich je v Moravskoslezském kraji a devět na Zlínsku a Olomoucku. V čele kandidátky na Hané je předseda KDU-ČSL Marian Jurečka a Zlínský kraj vede poslanec Ondřej Benešík. Přední pozici pak lidovci obsadili i na Vysočině, kde je na prvním místě lékař a poslanec Vít Kaňkovský.

kategorie Tiskové zprávy