KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Ve věku nedožitých 67 let zemřel někdejší místopředseda lidovců a ministr pro místní rozvoj Tomáš Kv
Zpět

Ve věku nedožitých 67 let zemřel někdejší místopředseda lidovců a ministr pro místní rozvoj Tomáš Kvapil

Přidáno 28. 11. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Zemřel bývalý ministr pro místní rozvoj České republiky, dlouholetý poslanec a někdejší místopředseda KDU-ČSL Tomáš Kvapil. Olomoucký rodák a otec pěti dětí se většinu profesního života věnoval rodinné politice, dokázal také výrazně posunout kupředu tuzemskou bytovou politiku.

Kvapil řídil Ministerstvo pro místní rozvoj v letech 1997 až 1998 v druhé vládě Václava Klause. Od roku 1999 do roku 2003 zastával post místopředsedy KDU-ČSL. Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR získal důvěru celkem třikrát, jako poslanec působil mezi lety 1998 a 2010, z toho zhruba rok jako 1. místopředseda lidoveckého poslaneckého klubu. V 90. letech byl po dvě volební období zastupitelem města Olomouce.

Většinu profesního života se věnoval rodinné politice, kterou se snažil podporovat v orgánech strany na celostátní i krajské úrovni a na půdě Poslanecké sněmovny. V roce 2006 se stal předsedou parlamentní Stálé komise pro rodinu. V roce 2002 se podílel na vypracování dokumentu Rodinná politika KDU-ČSL. Jeho politická angažovanost navazovala také na disidentskou činnost v období totality. Komunistická StB jej za podporu církve perzekuovala, několikrát zadržela a vyslýchala.

Dlouhodobě se také zabýval problematikou bytové politiky, v níž dokázal Českou republiku výrazně posunout kupředu. Již počátkem 90. let jej rada města Olomouce pověřila řízením podniku bytového hospodářství. Za bytovou politiku odpovídal také na již zaniklém ministerstvu hospodářství, kde se v roce 1996 stal prvním náměstkem.

„Dnes ráno odešel k Bohu skvělý člověk, manžel, táta a také politik KDU-ČSL, který dával důraz na rodinnou politiku, na regionální rozvoj. Musím říci, že to byl Tomáš, který mě a další mladé pozval k aktivnímu zapojení do politiky. Díky za veškerou práci a životní příklad,” uvedl předseda lidovců Marian Jurečka. „Tomáš Kvapil byl nejen ministrem pro místní rozvoj, ale také poslancem, který roky velmi dobře zastupoval náš kraj. Poznal jsem osobně jeho i nejbližší rodinu, která s ním intenzivně prožívala nejen jeho práci v politice, ale také roky nemoci, která pro něj i nejbližší byla náročnou zkouškou,” dodal Jurečka.

Na Tomáše Kvapila zavzpomínal také jeho tehdejší náměstek na Ministerstvu pro místní rozvoj a stranický kolega Roman Línek: „Tomáše Kvapila znám už z doby, kdy pracoval na olomoucké radnici. Následně jsme spolupracovali na Ministerstvu pro místní rozvoj, nejprve z pozice náměstků, později se Tomáš stal ministrem. Vždy jsem ho vnímal jako starostlivého tátu od rodiny, ale i odpovědného politika. Vybavuji si okamžik z roku 1997, kdy Olomoucko zasáhly povodně. Tomáše jsem tehdy potkal na chodbě ministerstva, kdy mi pověděl: ‚Prosím, řiď to tu chvilku. Musím okamžitě zkontrolovat svou rodinu v Olomouci.‘ Bez váhání tak zamířil do Olomouce, aby se postaral o své blízké. Nejen tento okamžik mě přesvědčil o tom, že dokázal i v krizových situacích myslet nejen na své spoluobčany, které zasáhly povodně, ale i na svou rodinu. Myslím dnes na něj, na jeho rodinu i jeho věčnou spásu,“ uvedl nynější náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek (KDU-ČSL).

Tomáš Kvapil se narodil 18. prosince 1955 v Olomouci. Vystudoval Vysoké učení technické v Brně a v letech 1992–1995 absolvoval bakalářské studium na právnické fakultě v Brně, obor místní správa. Byl ženatý a měl pět dětí. Kvapil byl také dlouholetým aktivním skautem. V lednu 2009 prodělal cévní mozkovou příhodu a byl ve vážném zdravotním stavu. V roce 2018 obdržel čestné členství v KDU-ČSL. Stál též u zrodu dnes již neexistující stranické mládežnické organizace Junior klub křesťanských demokratů. Pro mladé organizoval přednášky a mnoho z nich přivedl do politického života.

Zdroj fotografie: Profimedia.cz

kategorie Tiskové zprávy