Zpět

Vánoční výzva

Přidáno 22. 12. 2020
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Společná výzva AntiCovid týmu - odborníků z řad ODS, KDU-ČSL, TOP 09 - Andreji Babišovi, Aleně Schillerové, Janu Blatnému, Karlu Havlíčkovi.

Členové AntiCOVID týmu vědomi si současné zhoršující se epidemiologické situace se obracejí na vládu s touto „Vánoční výzvou“: 

1. Očkování vnímáme jako věc prioritního národního zájmu. Úspěšné zvládnutí očkování ale podmiňuje zapojení širokých struktur společnosti. Vyzýváme vládu, aby bezodkladně představila propracovaný strategický plán včetně informační kampaně, a to nejen pro jednotlivé prioritní skupiny. Tento plán musí nezbytně obsahovat přesnou organizační podobu očkování, nezbytné IT zajištění včetně zapojení komunální sféry s nezbytnou administrativní oporou. Nabízíme vládě spolupráci. Chceme, aby v nejbližších lednových týdnech ve spolupráci s námi připravila skutečnou realistickou podobu průběhu očkování. Nechceme dopustit, aby se na Českou republiku v budoucnu ukazovalo jako na zemi, která takto důležitý krok nezvládla.

 2. S ohledem na fatální dopady pandemie na živnostníky a podnikatele žádáme vládu, aby bezodkladně představila formu avizovaných stoprocentních kompenzací pro uzavřené provozovny v současném stupni PES. Taktéž žádáme o podporu urychleného projednání návrhu tzv. odškodňovacího zákona. 

3. Současně vyzýváme vládu, aby připravila navýšení kompenzačního bonusu z 15 na 20 tisíc korun s účinností od 1. ledna 2021 (s možností čerpat i podnikatelem, který se nachází v procesu insolvence a nemá nárok na žádnou přímou pomoc státu). Současně vyzýváme vládu, aby co nejdříve připravila zákonnou podobu odpuštění odvodů OSVČ a obnovila program Antivirus C a to minimálně pro 1. čtvrtletí roku 2021. Za poslance ODS, KDU-ČSL a TOP09 deklarujeme připravenost tato navýšení schválit i kdykoli během vánočních svátků. 

4. Opatření na pomoc OSVČ a firmám trpí administrativní náročností a pomalostí. Pro podnikatele zasažené vládními omezeními je jednoduchost a rychlost administrace podpor zásadním faktorem, který významně zvyšuje šanci na překonání současné krize. Vyzýváme vládu, aby stávající systém podpor pro podnikatele upravila tak, aby jejich faktické čerpání (vyplacení) bylo možné ve lhůtě maximálně 15 dní od doručení žádosti příslušnému úřadu. Současně vyzýváme vládu, aby snížila administrativní zátěž čerpání jednotlivých podpor na úroveň využití čestného prohlášení a datové schránky pro identifikaci žadatele. Pro ověření oprávněnosti žádostí pak následně státní správa využila data, která podnikatelé pravidelně poskytují příslušným státním institucím, zejména Finančním úřadům nebo České správě sociálního zabezpečení a nezatěžovala tak nadbytečnou administrativou samotné žadatele.   

5. Vyzýváme ministra vnitra a vládu, aby bezodkladně předložili sněmovně již v září slibovanou novelizaci krizové legislativy, která by jasně upravovala pravidla nouzového stavu a krizového řízení. Je zjevné, že liknavost vlády se odráží v současném chaotickém krizovém řízení.

6. Žádáme ministra zdravotnictví, aby upřesnil a zveřejnil aktuální parametry a kritéria, dle kterých je stanovováno skóre PES zvláště s ohledem na (ne)započítávání antigenních testů.

7. Žádáme předsedu vlády, aby respektoval stanoviska ministra zdravotnictví a věnoval se řízení vlády jako celku. Strategii očkování ponechte na odbornících. Jedině tak přispějete ke zvýšení již tak Vámi otřesené důvěry občanů v tento klíčový faktor zvládnutí celé pandemie. 

Tuto výzvu předložili zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP09 při jednání o prodloužení nouzového stavu dne 22. 12. 2020 jako doprovodná usnesení sněmovny.

kategorie Tiskové zprávy