KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Ústavní soud potvrdil: Vláda protiústavně diskriminuje české podnikatele
Zpět

Ústavní soud potvrdil: Vláda protiústavně diskriminuje české podnikatele

Přidáno 22. 2. 2021
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Ústavní soud zrušil část vládního ustanovení zakazujícího maloobchodní prodej a poskytování služeb v provozovnách. Vláda podle něj opatření dostatečně neodůvodnila, a proto je nyní nelze vymáhat. Stížnost proti vládnímu opatření podala skupina senátorů. Svaz obchodu a cestovního ruchu už vyzval vládu, aby předložila návrh na náhradu škod za uzavření prodejen. 

Koncem minulého roku podalo 63 senátorek a senátorů senátní stížnost na protiústavní postup vlády v případě omezení pro maloobchod a služby. Jsme svědky toho, že vláda sama působí chaos ve vnímání Ústavy. Občané pak nemají důvěru ve vyhlašovaná opatření, tím spíš, když jsou protiústavní. 
 
Jak uvedl senátor Lumír Kantor (KDU-ČSL), jednání senátorů nebylo nijak unáhlené, neboť nejen Senát na problém protiústavního jednání opakovaně upozorňoval. „Stížnost byla podána 21.11. 2020 a vlastně 1.3. 2020 se v České republice objevili první osoby nakažené coronavirem. Z toho vývoje je vidět, že jsme se z hlediska diagnostiky dostali dál, ale z hlediska uznání práv zaměstnavatelů a podnikatelů jsme se v podstatě za ten rok neposunuli,“ dodal Lumír Kantor.
 
Pokud totiž mají být omezena lidská práva, musí se tak dít přiměřeně, v omezeném režimu a minimalisticky. V daném případě jsou však porušeny všechny tři tyto podmínky. A jaké to má dopady do praxe? Vymahatelnost takových opatření se blíží nule, respektive je velmi problematická. Jinak řečeno opatření je platné, ale nevymahatelné. 

kategorie Tiskové zprávy