V těžkých chvílích, jakou je ztráta nejbližšího, je klíčový mezigenerační dialog, neboť ztráta blízkého může zasáhnout člověka v jakémkoliv věku. V takových složitých obdobích může alespoň finančně pomoci vdovský či vdovecký důchod. V rámci návrhu důchodové reformy se také počítá se zavedením společného vyměřovacího základu, který by mohl být další podporou pro rodiny v náročných životních situacích. Zároveň by mohlo pomoci také zavedení registru studentů z důvodu ulehčení vyplácení sirotčího důchodu. Nejen registr studentů, ale také větší provázanost Ministerstva práce a sociálních věcí s matrikami a registrem obyvatel by přispěla k větší efektivitě a lepšímu fungování sociálního systému.
„Otevřít danou debatu je velmi důležité. Na Ministerstvu práce a sociálních věcí se snažíme jednotlivé věci a problémy spojené s odchodem blízké osoby postupně vyřešit. Jedná se například o zajištění podpory, pomoci, psychosociální péče nebo finanční podpory. Ochranu zranitelnosti vdov a vdovců je třeba řešit, neboť našim úkolem je ochránit domácnosti v těchto citlivých situacích,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
„Česká společnost mnohdy není připravena čelit nesnadným životům vdov a vdovců nejen mladého věku, ale i těch, kdo po boku životního partnera stráví několik desetiletí a na stáří zůstávají sami. Sami se svými strachy, se smutkem, lítostí a s finančními problémy, které mohou otevírat další problémy jako je řešení bydlení, nedostatek financí na léky a další. Proto vítám iniciativy ať už institucí či dobrovolníků, které pomáhají ovdovělým zvládnout jak smutek, tak i praktické věci života,“ doplnila poslankyně KDU-ČSL Pavla Golasowská.
„Stará moudrost o sdílené radosti, která se zdvojnásobí a sdílené bolesti, která se zmenší, se přímo hmatatelně projeví při definitivní ztrátě životního partnera. Prázdné místo se možná nikdy nezaplní a než se ovdovělý či ovdovělá dostanou do fáze vděčného vzpomínání, je třeba rychlá pomoc. Alespoň v praktických věcech. Když není po ruce nikdo z rodinných příslušníků, mohou pomoci ti, kteří systematicky řeší jeden, zdánlivě drobný, problém za druhým. Je skvělé, že takoví lidé existují,“ konstatovala dále poslankyně KDU-ČSL Nina Nováková.
„Ráda bych představila model sociální inovace, který se váže na péči a podporu rodin, ve kterých zemřel jeden nebo oba rodiče nezaopatřených dětí. Domnívám se, že je nutné upozornit na nemalou skupinu mladých ovdovělých rodičů, kteří si svoji situaci dobrovolně nevybrali a ocitají se bez jakéhokoliv zastání. Bez nastavení dlouhodobého financování ovšem není možné tuto péči a podporu mladým pozůstalým rodinám poskytovat. Bohužel v takovém rozsahu a komplexnosti pomoci, jakou tyto rodiny potřebují, pracujeme v naší zemi sami,“ řekla Petra Glosr Cvrkalová z Nadačního fondu Vrba.
„Ztráta blízkého přináší hluboký smutek a náročné výzvy, často ani nevnímáme, kdo by nám mohl pomoci a s čím. Jsme zahlceni osaměním a praktickými věcmi, které musíme zvládnout sami. Přijmout pomoc však není slabost, ale krok k nalezení nové rovnováhy,“ sdělila poradkyně první dámy Evy Pavlové Lilly Ahou Koffi.
„Stěžejním programem Nadace EP Corporate Group je pomoc rodinám, které po úmrtí jednoho či obou živitelů čelí snížení příjmů. Chceme dát pozůstalým rodinám prostor vyrovnat se se ztrátou, aniž by musely řešit existenční problémy. Doprovázení na cestě vyrovnání se s touto ztrátou je stejně důležité jako finanční stabilita rodiny, proto podporujeme vznik a rozvoj veřejných poraden při hospicích, které poskytují bezplatnou psychosociální péči,“ uvedla výkonná ředitelka Nadace EP Corporate Group Jitka Pražáková.
Na setkání byla debatována i další klíčová témata a možná nápomocná řešení. Jedním z apelů, které zazněly, je např. nutnost vytvoření systému dlouhodobé podpory, který by těmto rodinám pomohl jak finančně, tak psychicky, protože často čelí nejen ztrátě blízkého, ale i existenčním problémům. Důležité je také poskytování bezplatné psychosociální péče prostřednictvím poraden při hospicích. Účastníci se shodli, že je nezbytné pokračovat v hledání řešení, která by dlouhodobě podporovala pozůstalé rodiny a zajistila efektivnější fungování sociálního systému.