KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy TZ: Svatojánská slavnost NAVALIS zítra připomene neznámějšího českého světce sv. Jana Nepomuckého
Zpět

TZ: Svatojánská slavnost NAVALIS zítra připomene neznámějšího českého světce sv. Jana Nepomuckého

Přidáno 14. 5. 2024
Ilustrační foto
Senát

Do Senátu dnes zavítala delegace složená ze zástupců benátské radnice, veslařů tamního veslařského klubu a také veslařů z Chorvatska. Zítra se budou účastnit Svatojánské slavnosti Navalis, která připomene nejznámějšího českého světce a „Pražana“ sv. Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. Slavnosti se konají vždy 15. května, tedy v předvečer jeho svátku.

Předseda senátorského klubu KDU-ČSL Josef Klement dnes přijal delegaci, která čítala na sedm desítek osob. „Svatojánská slavnost má úctyhodnou třísetletou tradici. V Praze se etablovala v neodmyslitelnou kulturní a společenskou událost roku, která nám každoročně připomíná svatého Jana Nepomuckého,“ vyzdvihl význam slavnosti předseda Klement.

Akce je zároveň projevem tvůrčího přátelství a spolupráce mezi Prahou s Benátkami. „Celý svět chce spolupracovat s Benátkami“ a Praha to výsadní postavení má.  Výsledkem je tato jedinečná událost, která ukazuje na naši společnou křesťanskou historii v Evropě,“ dodal dále při přijetí v Hlavním sále Senátu Josef Klement.

Svatojánské slavnosti dosahují dnes již obdobného věhlasu jako například benátský karneval a stávají se turistickým cílem poutníků a turistů z celého světa. V barokní době patřila tato slavnost k největším a nejvelkolepějším oslavám. Sjížděli se na ni poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku sv. Jana Nepomuckého, ale také aby vyslechli hudbu provozovanou z vodní hladiny Vltavy a zhlédli ohňové show. K vidění bylo vždy velké množství atrakcí.

Barokní slavnosti na Vltavě mají každoročně pevný scénář – slavnostní zdobení koní na Hradčanském náměstí, slavnostní mši v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, procesí od katedrály přes Karlův most na Křižovnické náměstí a barokní koncert na vodní hladině řeky Vltavy. Na Vltavě již kotví od pondělka loď Bissona Praga, osmiveslice zdobená prací českých řezbářů. Bissona je původně válečná veslice, typická pro Benátky.

Snimek-obrazovky-2024-05-14-145640.png
2023-12-06-(5).png
Snimek-obrazovky-2024-05-14-150025.png
Snimek-obrazovky-2024-05-14-150120.png
Snimek-obrazovky-2024-05-14-150222.png

kategorie Tiskové zprávy