KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy TZ: Senátoři podpořili pomoc pěstounům
Zpět

TZ: Senátoři podpořili pomoc pěstounům

Přidáno 10. 7. 2024
Ilustrační foto
Senát

Senát projednal zvýšení příspěvku pro pěstouny. Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí má přispět ke zvýšení počtu pěstounů. Podle senátorky Miluše Horské je to krok správným směrem. Klub KDU-ČSL proto hlasoval pro přijetí této novely.

Náhradní rodinná péče nabývá v poslední době na stále větším významu i kvůli tomu, že se na mnohých místech ruší kojenecké ústavy. „Tato novela cílí na problémy, které má praxe a je velmi důležitá. Naše společnost totiž dluží pěstounům již dlouhé roky kvalitní legislativu, ale i patřičné finanční ohodnocení,“ sdělila při projednávání novely Miluše Horská, předsedkyně senátního Výboru pro sociální politiku.

Podle jejich slov se i podle různých odborných studií děti rozvíjejí nejlépe tehdy, pokud jsou navázány na pečující osobu.

Novela zjednodušuje posuzování zájemců o pěstounskou péči a upravuje podmínky pro organizace, které pěstounům pomáhají. Z nynějších 59 400 korun na rok u organizací pomáhajících dlouhodobým pěstounům státní příspěvek vzroste na 66 tisíc korun a u přechodných pěstounů na 72 tisíc korun.

O 18 tisíc korun navíc má činit v případě, že dlouhodobý nebo přechodný pěstoun pečuje o tři a více dětí nebo alespoň o jedno dítě s těžším zdravotním postižením. Novela souvisí s blížícím se rušením kojeneckých ústavů pro nejmenší děti.

kategorie Tiskové zprávy