Konference se zaměřila na mapování problematických oblastí a hledání cest k nápravě. Odborníci z oblasti psychologie, práva, sociální práce a dalších oblastí se shodli, že sexualizované násilí na dětech je komplexní problém, který vyžaduje systémové řešení. Zazněly alarmující informace o tom, že v ČR neexistují specializované postupy pro práci s oběťmi sexuálního zneužívání. Kapacita center na pomoc obětem je nedostatečná a mnoho dětí tak bohužel nemůže získat potřebnou péči.
„Z policejních statistik podle jednotlivých trestných činů víme, že čtyřicet devět procent znásilněných v České republice byly loni děti do osmnácti let. Děti, které se stanou obětí sexualizovaného násilí, jsou mnohem ohroženější než dospělí, protože se jim proti tomuto typu násilí hůře brání. Velmi často totiž k sexuálnímu násilí dochází v okruhu blízkých, ať už se jedná o rodiče, a to jak vlastní či nevlastní, prarodiče, pěstouny, případně rodinné známé. Zkrátka velmi často jsou děti zneužívány osobou, která jim zároveň zprostředkovává ochranu a péči. Ocitají se tak ve velmi citlivé situaci a jsou mnohem závislejší na těch, kdo se na nich násilí dopouští,” uvedla Linda Sokačová, vedoucí Dětského advokačního centra, které poskytuje těmto dětem specializované služby v rámci Centra LOCIKA.
„U nás v Centru LOCIKA slýcháme denně velmi těžké příběhy dětí, stále častěji i příběhy týkající se sexualizovaného násilí. Dětem umíme naslouchat a jsme připraveni jim pomoci vyrovnat se s traumatizujícími zážitky z rodiny. To, co ale brání účinné a efektivní pomoci, je roztříštěné nastavení systému, který případ dítěte řeší mnoho měsíců, často i let. Po celou dobu je dítě stále dotazováno, co v rodině vidělo, slyšelo, ale není mu zajištěno faktické, emoční ani systémové bezpečí, ani odborná citlivá pomoc či podpora. Tento neefektivní způsob práce přispívá k sekundární viktimizaci dítěte i faktu, že celá řada dětí nakonec končí v institucionální péči. V Programu Dětského advokačního centra v Praze musíme aktuálně odmítat 2-3 dětské klienty týdně, což nás velmi mrzí, ale v současné době to nelze řešit jinak. Situace není lepší ani v dalších regionech ČR, většina dětí se tu k odborné pomoci nedostane vůbec. K tomu, aby bylo možné tento stav změnit, potřebujeme totiž nejen finance, ale státem vytvořené legislativní podmínky pro dobré mezioborové fungování v zájmu dítěte,” uvedla Petra Wünschová, ředitelka a zakladatelka Centra LOCIKA.
„Je odpovědností nás dospělých, abychom připravili takový svět pro děti, ve kterém se podobné věci nemohou dít. Jsem proto ráda, že otevírám debatu na toto téma na půdě parlamentu, primárně je totiž na nás zákonodárcích, abychom se zastali těch nejzranitelnějších. V jiných zemích obdobné skandální příběhy přispěly ke snahám o reformu systému péče o ohrožené děti tak, aby bylo možné těmto událostem lépe předcházet. V České republice tyto a obdobné případy pouze plní stránky bulvárních novin a nejsou předmětem odborných diskuzí, ani zájmu politiků. Pojďme společně situaci změnit," zdůraznila poslankyně Pavla Golasowská, která nad celou konferencí převzala záštitu.
Zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková dodala, že je potřeba budovat koordinovaný systém péče o děti, včetně obětí sexualizovaného násilí, který bude fungovat mezioborově, a ve kterém budou naplněny všechny potřeby dítěte. Kromě zmíněné nutnosti posílení pomoci obětem je pak nezbytné budovat i síť služeb pro původce násilí.
„V posledních letech statistiky policie evidují mírný nárůst mravnostní trestné činnosti páchané na dětech. Příčinou tohoto nárůstu může být skutečnost, že společnost je lépe informována o možnostech poskytování pomoci dětským obětem trestných činů ze strany pomáhajících organizací a Policie ČR. V roce 2023 uzavřela Policie ČR dohodu s organizacemi poskytujícími právní pomoc obětem trestných činů, mezi které patří i Centrum LOCIKA. Součástí této dohody je mimo jiné vzájemná spolupráce na přípravě koncepčních materiálů a strategií ve vztahu k obětem,” doplnil za Policii ČR plukovník Jaroslav Hrabálek.
Centrum LOCIKA se zasazuje o změnu systému péče o ohrožené děti. „Každé dítě má právo na dětství bez násilí a na včasnou pomoc," apeluje Wünschová.
Konference je důležitým krokem k prolomení mlčení o problematice sexualizovaného násilí na dětech a k nastartování systémových změn. Centrum LOCIKA vyzývá všechny k aktivnímu zapojení se do boje proti tomuto fenoménu.