Hlavním tématem diskuse byla otázka, jak odbourat předsudky a zlepšit spolupráci mezi romskými pracovníky a zaměstnavateli v regionu. „Romové chtějí pracovat a podnikatelé v Moravskoslezském kraji zároveň poptávají pracovníky, ale stále tu existuje nedůvěra a diskriminace, která brání větší integraci. Musíme najít cestu, jak tuto situaci změnit a podpořit obě strany ke spolupráci,“ uvedl europoslanec Zdechovský s tím, že se romské firmy denně bojují s nerovnými podmínkami na trhu.
Jedním z hlavních cílů kulatého stolu bylo poskytnout platformu pro otevřenou výměnu názorů a zkušeností. Zástupci romské komunity opakovaně zdůrazňovali, že nechtějí žádné výhody zadarmo, ale příležitosti, které jim umožní získat stabilní zaměstnání. „Práce je klíčem ke zlepšení životní úrovně. Pokud budou Romové zaměstnáni, může to přispět ke snížení sociálního vyloučení a zlepšení situace v našich lokalitách,“ prohlásil René Baláž, zástupce romské komunity, podle kterého žádají Romové stejné podmínky jako mají ostatní.
Na kulatém stole vystoupil také náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo (KDU-ČSL), který zdůraznil, že kraj intenzivně pracuje na programech podpory zaměstnanosti a integrace Romů. „Je nutné zaměřit se na odstranění bariér, a to jak z hlediska vzdělávání, tak zajištění rovných podmínek při hledání zaměstnání,“ uvedl Curylo.
Diskutující se shodli, že cesta k odstranění předsudků vede skrze dialog a konkrétní kroky, například spolupráci s úřady práce a vytvoření speciálních programů pro podporu zaměstnávání Romů. „Úřad práce Moravskoslezského kraje už nabízí poradenství i programy na podporu pracovních příležitostí pro Romy,“ uvedla zástupkyně úřadu práce, podle které mohou zvýšit svou hodnotu na trhu práce absolvováním rekvalifikačního kurzu. Problémem však může být, že o těchto možnostech stále hodně Romů neví.
Závěrem akce se všechny strany shodly na nutnosti pokračovat v podobných setkáních a systematicky pracovat na zlepšení vztahů mezi romskou komunitou, zaměstnavateli a institucemi podporující zaměstnávání ohrožených skupin. Zdechovský věří, že by se podobná setkání mohla uskutečnit v každém kraji.
„Naším cílem je vytvořit most mezi Romy, podnikateli a institucemi a zajistit jim přístup ke vzdělání a rovnocenný přístup na trhu práce. Jen tak může fungovat jednoduchá rovnice: zlepšení životní situace Romů = zlepšení jejich celkového postavení ve společnosti. Bez příležitostí se Romové nemohou posunout dál a zůstanou závislí na sociálních dávkách, což dlouhodobě neprospěje nikomu,“ dodal na závěr lidovecký europoslanec, podle kterého splnil kulatý stůl svůj účel.