KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Tomáš Zdechovský je druhým nejvlivnějším českým europoslancem v Bruselu, celkově 22. ze 705
Zpět

Tomáš Zdechovský je druhým nejvlivnějším českým europoslancem v Bruselu, celkově 22. ze 705

Přidáno 26. 2. 2024
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) je 22. nejvlivnějším členem Evropského parlamentu (EP). Vychází to z analýzy webu eumatrix.eu, která dlouhodobě hodnotí vliv evropských poslanců v Bruselu. Před ním se z českým zástupců umístila na šesté příčce místopředsedkyně EP Dita Charanzová (Renew). Evropská lidová strana (EPP) se zároveň stala nejvlivnější politickou skupinou v EP.

„Je to ocenění pětileté práce v Evropském parlamentu. Analýza dokládá, že pokud v Bruselu tvrdě pracujete, můžete získat velký vliv, který vám pak pomáhá při vyjednávání a prosazování českých zájmů. Jsou před námi volby do EP a je potřeba zvýšit úsilí a dotáhnout klíčovou legislativu, která by jinak spadla pod stůl,” říká k čerstvě zveřejněné statistice Zdechovský, jenž je členem Výboru pro zahraniční věci (AFET) a Výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL). 

Do první stovky se probojovali ještě další tři čeští europoslanci. Na 43. místě Marcel Kolaja (Piráti/Greens), 80. příčka připadla Martině Dlabajové (Renew) a na 97. pozici se umístil Alexandr Vondra (ECR).

Nejvlivnějším zástupcem Evropského parlamentu se podle očekávání stala jeho předsedkyně Roberta Metsola, za ní skončil šéf evropských lidovců Manfred Weber a třetí místo připadlo předsedkyni frakce socialistů Iratxe García Pérez. 

Analýza je založena na shromáždění desítek tisíc faktů a číselných údajů týmem ze serveru eumatrix.eu, který má s měřením politického rozměru tvorby politiky EU více než 15 let zkušeností. 

Zdroj dat: https://eumatrix.eu/en/blog/MEP-Influence-Index-2024-Top-100-most-politically-influential-MEPs

 
kategorie Tiskové zprávy