KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Tomáš Zdechovský: Evropský parlament probere konflikt zájmů premiéra Babiše
Zpět

Tomáš Zdechovský: Evropský parlament probere konflikt zájmů premiéra Babiše

Přidáno 12. 6. 2020
Ilustrační foto
tisková zpráva

Brusel, Praha - Evropský parlament bude příští pátek (19. června) hlasovat o usnesení, které kritizuje střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Došlo totiž ke schválení zařazení bodu na jednání Konferencí předsedů frakcí. Text nezávazné rezoluce odsuzuje i slovní útoky českého premiéra na europoslance a nově by měl zmiňovat také fakt, že kromě slovenských i britské úřady vedou premiéra jako osobu s rozhodujícím vlivem na holding Agrofert.

„Na rezoluci byla shoda mezi všemi politickými stranami včetně Renew Europe, která společný návrh aktivně podpořila a podílela se na znění textu,“ sděluje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je jako koordinátor v kontrolním výboru EP (CONT) také mluvčím frakce Evropských lidovců k tématu. Vzhledem k tomu, že diskuse spojená s unesením proběhla již na lednovém plenárním zasedání, o usnesení se nyní bude již jen hlasovat.

„Aktuálně se projednává i návrh, aby do textu rezoluce nově přibyly také odstavce, které reflektují zjištění českých investigativních novinářů, že Andrej Babiš je veden jako osoba s rozhodujícím vlivem na holding Agrofert kromě Slovenska také v Británii,“ doplňuje Zdechovský s tím, že zhruba do úterý 16. června ještě budou moci frakce ke společné rezoluci případně podávat pozměňovací návrhy.

V souvislosti s rezolucí proběhne ve čtvrtek 18. června od 13:00 hodin v Bruselu i tisková konference europoslanců z kontrolního výboru, kteří byli na kontrolní misi v České republice. Ti představí nové informace týkající se mise a výsledky prověřování některých podvodů.

kategorie Tiskové zprávy