KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Tom Philipp (KDU-ČSL): Ukrajině musíme co nejefektivněji a nejrychleji pomoci v oblasti zdravotní pé
Zpět

Tom Philipp (KDU-ČSL): Ukrajině musíme co nejefektivněji a nejrychleji pomoci v oblasti zdravotní péče

Přidáno 2. 3. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Členové zdravotního výboru se dnes v Poslanecké sněmovně společně s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem zabývali konkrétními formami, jak by mohli čeští občané pomoci Ukrajině. Za zásadní bod považují poskytnutí víza strpení a zřízení zdravotnické linky provozované v ukrajinštině a ruštině. Čeští občané pak mohou nabízet konkrétní pomoc na speciálně zřízené e-mailové adrese nebo webové stránce. Členové výboru v souladu s ministerstvem zdravotnictví také apelují na občany, aby pomáhali především finančními dary na speciálně zřízený bankovní účet Velvyslanectví Ukrajiny v Praze. 

,,Každy běženec získává při nahlášení na cizineckou policii vízum strpení, což znamená, že je automaticky zdravotně pojištěn, a to i zpětně od vstupu na území České republiky. Lékaři tedy mohou poskytnout péči a bude jim následně uhrazena. V případě problému s komunikací budou moci lékaři a sestry zavolat na telefonní číslo 1221, kde pod volbou 8 najdou všechny potřebné informace a budou moci využít i možnost překladu,” uvedl poslanec a místopředseda zdravotnického výboru Tom Philipp (KDU-ČSL). 

Nabídku pomoci je možné posílat na e-mailovou adresu ukrajina@mzcr.cz nebo prostřednictvím stránky www.pomahejukrajine.cz. ,,Apeluji na občany, aby se vyhnuli snahám odesílat individuálně na Ukrajinu léky a drobné věcné dary. Pomoc musí být koordinovaná tak, aby vycházela vstříc potřebám v místě konfliktu. Konkrétní materiální pomoc bude potřebná i později, kdy se bude zvyšovat počet ukrajinských obyvatel prchajících před válkou na naše území,” dodal Philipp s tím, že číslo účtu zřízené ukrajinským velvyslanectvím pro finanční pomoc je 304452700/0300.

kategorie Tiskové zprávy