KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Tom Philipp (KDU-ČSL): Rakovinu nevočůráš. Nový screeningový program může snížit úmrtnost u rakoviny
Zpět

Tom Philipp (KDU-ČSL): Rakovinu nevočůráš. Nový screeningový program může snížit úmrtnost u rakoviny prostaty až o 30 procent

Přidáno 7. 11. 2023
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Druhý nejčastější karcinom u mužů v České republice, více než 600 nových případů každý měsíc a téměř 75 tisíc nemocných. To vše činí z rakoviny prostaty pátou nejčastější příčinu úmrtí mezi onkologickými onemocněními, a to bez ohledu na pohlaví. O rizicích karcinomu prostaty, statistikách týkajících se této nemoci i novém screeningovém programu debatoval v poslanecké sněmovně v rámci celosvětové události Movember poslanec za KDU-ČSL Tom Philipp společně s dalšími zástupci nadačního fondu Muži proti rakovině a ostatními odborníky.

„Nadační fond Muži proti rakovině jsme založili před více než 10 lety z jasných důvodů. Rakovina prostaty patří mezi onemocnění, která jsou při včasném odhalení velmi dobře léčitelná, přesto patří mezi největší zabijáky v České republice. O to zásadnější je prevence, tedy aby muži nad 50 let chodili včas na preventivní prohlídky. Rakovinu varlat zase často podceňují mladí muži, přitom patří mezi nejčastější nádorová onemocnění ve věku 15 až 40 let. Snažíme se všemožně propagovat, aby se muži pravidelně samovyšetřovali. Jakmile se vám něco nezdá, běžte ihned k lékaři. I proto v České republice každý listopad organizujeme celosvětově známou „kníratou“ kampaň Movember,“ shrnuje MUDr. Tom Philipp, místopředseda výboru pro zdravotnictví a poslanec KDU-ČSL. Prevence je podle něj daleko efektivnější než jakákoliv následná léčba. „Společnosti a každému z nás se prevence vyplatí, protože rakovinu prostě nevočůráš,“ zdůrazňuje Tom Philipp.
 
Rakovina prostaty patří mezi největší zdravotní rizika u mužů v České republice. Dle posledních kompletních dat u nás žilo v roce 2021 skoro 75 tisíc mužů s touto diagnózou, což je 3x více mužů než před 20 lety. „Rakovina prostaty je po rakovině kůže druhým nejčastějším karcinomem u mužů v České republice. Ročně je to skoro 8 000 nových případů, to je přes 600 nových nemocných mužů každý měsíc. Každý rok na rakovinu prostaty umírá přes 1 400 mužů, což z rakoviny prostaty dělá pátou nejčastější příčinu úmrtí mezi onkologickými onemocněními vůbec, bez ohledu na pohlaví,“ upozorňuje RNDr. Jitka Soukupová, členka správní rady nadačního fondu Muži proti rakovině a zástupkyně ředitele pro vědu a grantovou činnost Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. „Ráda bych ale apelovala i na ženy, aby v tom nenechaly své manžely, táty, partnery nebo syny samotné. Je to společný problém nás všech a my ženy bychom měly dokázat přesvědčit nám blízké, aby si včas došli na kontrolu. Je to jen chvilka, nic, co by se nedalo snést. A vyplatí se to jim i celé rodině,“ uzavírá Dr. Soukupová.
 
Ministerstvo zdravotnictví a zdravotní pojišťovny ve spolupráci s národním screeningovým centrem v České republice od začátku roku 2024 spustí nový screeningový program rakoviny prostaty. „Takto plošný a systematický preventivní program s celostátní organizací Česká republika zavádí jako vůbec první v Evropě. Všichni muži mezi 50 a 69 lety budou postupně osloveni praktickými lékaři, aby se zapojili do tohoto programu. Spočívá to v jednoduchém a rychlém vyšetření, tedy odběru krve. Pokud se zjistí riziková hladina PSA, tak se muž se podrobí dalšímu vyšetření u urologa. Plošnost tohoto preventivního programu je umožněna právě zapojením praktických lékařů,“ vysvětluje profesor Roman Zachoval, předseda a zakladatel nadačního fondu Muži proti rakovině, přednosta Urologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní Thomayerovy nemocnice. Upozorňuje přitom, že mnoho mužů sice chodí na kontroly už dnes, ale dosud chyběla plošnost a důslednost. Někdo chodil příliš často, někdo zase příliš málo. „Hlavním cílem je snížit úmrtnost a snížit záchyt pozdních stádií této rakoviny, které jsou nevyléčitelné a hodně nákladné na léčbu.  Odhadujeme, že se díky tomuto novému plošnému programu podaří snížit úmrtnost u rakoviny prostaty o 20-30 % stejně jako zredukovat záchyt pokročilých stádií,“ doplňuje profesor Zachoval.
 
Program časného záchytu karcinomu prostaty bude představen 23. listopadu 2023 na velkém kongresu PROSTAFORUM 2023. www.prostaforum.cz
 
Více o nadačním fondu Muži proti rakovině na https://www.muziprotirakovine.cz/
 
Několik statistik:

  1. Druhým nejčastějším karcinomem u mužů v České republice je rakovina prostaty (hned po rakovině kůže).

  2. Po 50. roce života je rakovina prostaty nejčastějším nádorovým nemocněním u mužů.

  3. Přibližně 8 000 mužů je v ČR každoročně diagnostikována rakovina prostaty, 20 % z nich přijde k lékaři až v pokročilé fázi nemoci.

  4. Téměř 75 tisíc mužů s rakovinou prostaty žilo v ČR v roce 2021, je to 3x více mužů než před 20 lety.

  5. Přes 1 400 mužů v České republice každoročně umírá na rakovinu prostaty, což z ní dělá pátého největšího zabijáka mezi onkologickými onemocněními vůbec, bez ohledu na pohlaví.

  6. Rakovina varlat je nejčastějším nádorovým onemocněním ve věku 15 až 40 let.

  7. 30 % nemocných přichází s rakovinou varlat v pokročilém stadiu.

  8. 23 % pacientů u rakoviny varlat je sdělena diagnóza se zpožděním o více než půl roku.

 
https://prostaforum.uzis.cz/cs/media/ - více informací o rakovině prostaty 

kategorie Tiskové zprávy