KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Tom Philipp (KDU-ČSL): Naděje má jméno Bamlanivimab
Zpět

Tom Philipp (KDU-ČSL): Naděje má jméno Bamlanivimab

Přidáno 27. 3. 2021
Ilustrační foto
Tisková zpráva

„O léku Bamlanivimab se teď hodně mluví, odborníci na něj nemají zcela jednotný názor a k použití je schválen jen v některých zemích. Mimořádná doba si však žádá mimořádná rozhodnutí, pokud se nám díky tomuto přípravku a odvaze ho nasadit podaří zachránit lidské životy, nacházíme tím další cestu, jak se dostat ze současné pandemie,“ říká MUDr. Tom Philipp, Ph.D., MBA, přednosta kliniky revmatologie a rehabilitace 3. LF UK, Fakultní Thomayerovy nemocnice.

Lék je určený pro vybranou skupinu pacientů s chronickým onemocněním, mezi které patří například porucha imunity, silná obezita, probíhající léčba s nádorovým onemocněním nebo těžké onemocněním plic. „Přípravek se podává do 7. dne od začátku příznaků infekce Covid-19 a zároveň do 3 dnů od pozitivního PCR testu. Rozhodnout o jeho podání se musí na základě dobré znalosti pacientova stavu a s určitou predikcí vývoje nemoci,“ vysvětluje Philipp.

Kdo rychle dává, dvakrát dává
„Před časem mě jako vedoucího covidové jednotky požádala o konzultaci kolegyně, která je praktickou lékařkou 73leté ženy s anamnézou karcinomu prsu, kterou prodělala už v roce 2011 a momentálně je znovu po chemoterapii. Covid sice snášela dobře, ale stále brala léky ovlivňující imunitu. Naší snahou pak bylo pacientce pomoci a předejít zhoršení stavu, které se podle našeho názoru dalo v brzké době předpokládat. Po konzultacích s plicním oddělením jí byl nakonec podán preparát Bamlanivimab. Hned druhý den lék zabral a pacientka je do dnes bez příznaků,“ popisuje svoji praktickou zkušenost s přípravkem Tom Philipp.

Čekáme na schválení
USA, Kanada a Německo jsou země, kde je momentálně povoleno preparát Bamlanivimab podávat. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) vydala předběžné pozitivní vyjádření k jeho použití a čeká se ještě na její finální schválení. Státní ústav na kontrolu léčiv potvrdil, že bezpečnost preparátu je dostatečná a ministerstvo zdravotnictví jej 11. února 2021 dočasně povolilo k mimořádnému použití až do 30. dubna 2021 a to jen za určitých výše uvedených podmínek.

Bamlanivimab jen v nemocnicích
Preparát se podává v infuzi do krevního oběhu, takže je k dispozici pouze v nemocnicích s urgentním příjmem. Podmínkou použití je věk nad 12 let, váha nad 40kg, trvání příznaků nemoci pod 7 dní a doba od pozitivního PCR testu do 3 dnů. Preparát je určen jen pro vysoce rizikové pacienty, například po transplantaci některého orgánu nebo kostní dřeně, s onkologickou chorobou, plicní hypertenzí, s BMI vyšší než 40 a dalšími nemocemi.
„Pokud ošetřující lékař dospěje k závěru, že jeho pacient je vhodný k podání preparátu Bamlanivimab, kontaktuje nejbližší nemocnici, která je oprávněná podávat preparát a předá jim pacienta k léčení. Přípravek je pak podán za předem stanovených přísných podmínek přímo v nemocnici a pacient může jít domu“ uzavírá Tom Philipp.
 
kategorie Tiskové zprávy