KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Tom Philipp (KDU-ČSL): Lex Ukrajina 2 mění podmínky zdravotního pojištění pro ukrajinské uprchlíky
Zpět

Tom Philipp (KDU-ČSL): Lex Ukrajina 2 mění podmínky zdravotního pojištění pro ukrajinské uprchlíky

Přidáno 19. 7. 2022
Ilustrační foto
Tom Philipp, VZP

Novela Lex Ukrajina 2 mění podmínky zdravotního pojištění pro Ukrajince, kteří přišli po 24. 2. v souvislosti s ruskou agresí. Po uplynutí 150 dnů ode dne, kdy jim v ČR byla udělena dočasná ochrana, stát za Ukrajince ve věku 18–65 let nebude hradit pojištění. Do osmi dnů po uplynutí této lhůty musí kontaktovat zdravotní pojišťovnu a doložit důvody, že mohou být i nadále považováni za státní pojištěnce, např. z důvodu evidence na Úřadu práce ČR. Pokud tak neučiní, začne pro ně platit povinnost hradit minimální zálohy na zdravotním pojištění, která pro rok 2022 činí 2 187 Kč měsíčně.

„Oznamovací povinnost se jen u VZP může týkat více než 200 tisíc osob v produktivním věku, i když v tuto chvíli samozřejmě nemáme přesné informace o tom, kolik z nich se například vrátilo zpět na Ukrajinu,“ říká Tom Philipp, předseda Správní rady VZP ČR. Dle jeho slov by ale ti, jichž se tato povinnost týká, měli pojišťovnu kontaktovat: „Zanedbání této povinnosti by vedlo ke zbytečným komplikacím, vzniku dluhu vůči zdravotní pojišťovně. Ten by pak musel být řešen stejně jako u tuzemských neplatičů. Jiné právní možnosti pojišťovna nemá, přistupovat musíme ke všem stejně,“ upozornil poslanec.

Množství osob, kterých se tato povinnost týká, může zejména v prvních týdnech ohrozit provoz poboček VZP. „Po prvních dnech konfliktu začaly počty příchozích strmě růst. Právě na ně se nyní začne vztahovat povinnost kontaktovat pojišťovnu. Dle našich dat by to mohlo být až několik tisíc osob denně nad rámec běžného provozu. Proto jsme připravili digitální řešení,“ říká Ivan Duškov, náměstek ředitele VZP pro služby klientům. Nahlásit se k VZP bude možné elektronickou cestou, a to přes online formuláře připravené pro různé životní situace, v nichž se Ukrajinští občané mohou nacházet. Vyplnění formuláře bude rychlé, intuitivní, návodné a bez čekání ve frontách.

WWW.POMOCUKRAJINE.VZP.CZ

Webová stránka, kterou VZP provozuje v ukrajinštině, už dnes nabízí základní informace, jaké podmínky bude nutné splnit pro získání nároku na státní pojištění. Jiné doklady budou požadovány například od OSVČ, jiné od osoby pečující o dítě, od studenta ve věku 18–26 let, nebo třeba od invalidního důchodce (mladšího 65 let).

Samotné online formuláře budou spuštěny od 21. července. Informace o oznamovací povinnosti i o možnostech, jak ji vůči VZP naplnit, bude šířit úřad práce formou letáků, prostřednictvím komunikačních kanálů ukrajinské ambasády, krajanských spolků působících v ČR, na webu nasiukrajinci.cz atp. „V naprosté většině případů nám bohužel chybí kontaktní údaje, kterými bychom Ukrajince mohli oslovit napřímo. Z toho důvodu nad rámec zákonné povinnosti požádáme zástupce dětí mladších 18 let, osoby starší 65 let či zaměstnané osoby o vyplnění kontaktních údajů na našem ukrajinském webu, aby je VZP mohla aktivně oslovit,“ dodává Duškov.

VZP registruje cca 215 tisíc Ukrajinců ve věku 18–65 let, kteří do Česka přišli v souvislosti konfliktem. Z nich 43 tisíc již našlo zaměstnání. To znamená, že zdravotní pojištění za ně hradí zaměstnavatel, případně si jej jako OSVČ hradí sami. Právě u osob, které už jsou v ČR zaměstnány, oznamovací povinnost bude na straně jejich zaměstnavatele, nikoli na zaměstnancích samotných.

kategorie Tiskové zprávy