KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Tom Philipp (KDU-ČSL): Lékaři, technici a další odborníci se v Poslanecké sněmovně shodli: Umělá int
Zpět

Tom Philipp (KDU-ČSL): Lékaři, technici a další odborníci se v Poslanecké sněmovně shodli: Umělá inteligence je budoucností českého zdravotnictví 

Přidáno 29. 2. 2024
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Kardiologie, pediatrie, praktické lékařství, onkologie, radiologie – v těchto a mnoha dalších oborech českého zdravotnictví přináší využívání umělé inteligence výrazné zrychlení, zkvalitnění i zlevnění výkonů. Už dnes. A co teprve do budoucna, kdy odborníci doporučují využít AI k lepší organizaci celé logistiky českého zdravotnictví, jinými slovy ke zlepšení jeho dostupnosti v místech a oborech, kde je to nejvíce potřeba. Jak je na tom české zdravotnictví s využitím umělé inteligence, jak tyto nové technologie podporuje a může podporovat stát či zdravotní pojišťovny, jak jsme na tom ve srovnání se zahraničím a zachrání AI české zdravotnictví, které se potýká se stárnutím lékařů a sester a neustále rostoucími nálady na péči? O tom všem diskutovali lékaři, manažeři, technici i zákonodárci na dnešním kulatém stole „Umělá inteligence: Výhoda pro české zdraví i zdravotnictví“, který se za velkého zájmu odborné i laické veřejnosti uskutečnil dnes na půdě Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. 

Umělá inteligence je technologický skok, jako byl knihtisk nebo nástup internetu. A obdobně jako při nástupu fotografie, televize nebo internetu, ani dnes umělá inteligence nezničí staré formy technologií, ale rozšíří možnost těm, kdo ji včas a vhodně uchopí a naučí se s ní pracovat, hodně tak může pomoci i českému zdravotnictví, a tedy i všem pacientům,“ říká Tom Philipp (KDU-ČSL), poslanec a místopředseda výboru pro zdravotnictví.

Už nyní dokáže AI díky zpracování obrovského množství dat výrazně zrychlit a zkvalitnit diagnostiku, například v dermatologii, kolonoskopii nebo zobrazovacích metodách, jako je mamografie. Ale musíme jít dále. Stát, pojišťovny i další instituce by měly umělou inteligenci pojmout jako příležitost, jak zlepšit a zefektivnit služby českého zdravotnictví. Budu navrhovat, aby zdravotní pojišťovny začaly hradit ověřené, certifikované produkty AI pomáhající zkvalitnit diagnostiku a terapii. Například kontrolní čtení u mamografie a další. Nebude to stát moc, ale zachrání to životy,“ zdůrazňuje poslanec Tom Philipp. A upozorňuje i na to, kolik zbytečné administrativy dnes musí dělat lékaři a sestry, což by mohla velmi snadno a levně nahradit právě umělá inteligence, kupříkladu formou chatbotů.
 
Důležitý je i postoj zdravotních pojišťoven. Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek na kulatém stole vybídl k další debatě k tomu, jak může umělá inteligence pomoci k dalšímu zkvalitnění českého zdravotnictví. Vyjádřil přitom připravenost zasednout se zástupci jednotlivých AI řešení v medicíně k jednacímu stolu. Umělá inteligence vnáší po obecnější digitalizaci další obrovské možnosti, jak efektivně řídit lidské zdraví zejména ve smyslu jeho zachování anebo alespoň sekundární a terciální prevence.

Umělá inteligence ale přináší i obrovské možnosti ve správě systému zdraví, tj. ve zdravotnictví. Vedle již probíhajících změn, které mění prakticky všechny lékařské specializace, umožňuje vznik nových a mění principy diagnostiky a léčby. Pro české zdravotnictví je to podle mě především příležitost pro zlepšení dostupnosti zdravotní péče, což je klíčový moment pro kvalitu života celé naší populace. Na základě velkých dat, jejich automatizace a s využitím neuronových sítí a umělé inteligence můžete dostupnost velmi rychle a správně vyvážit. Když máte například dva specialisty stejného zaměření, jeden má kapacitu pro pacienty, kteří o něm neví, druhý ji nemá a má pacientů přetlak. Vzdálenost mezi nimi může být 50 kilometrů. S využitím umělé inteligence můžete výrazně navýšit průtok systémem po celé republice a vyřešíte bolehlav pro zdravotní pojišťovny, a hlavně samotné pacienty,“ vysvětluje Tomáš Šebek, chirurg a popularizátor digitálního zdraví, který se podílel na přípravě tohoto kulatého stolu.

Upozorňuje přitom, že služba uLékaře.cz již nyní pracuje s daty z více než 10.000 spolupracujících zdravotnických zařízení po celé zemi a umí efektivně řešit více než 30.000 požadavků měsíčně. Do konce roku se kapacita zvýší na 60.000. 

Na kulatém stole zazněly podnětné informace také od dalších vystupujících ze soukromého i veřejného sektoru. Možnosti využití umělé inteligence v endoskopii prezentoval Lukáš Loun z MAIA LABS. Matěj Misař z Carebot se zase věnoval AI v zobrazovacích metodách. Zkušenosti z Česka i ze zahraničí sdíleli doc. Tomáš Skála z FESC, odborný garant KARDI AI, Kateřina Borovanská z The Art of Smart i ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek.

kategorie Tiskové zprávy