Petici starosty a zastupitele Jihomoravského kraje za KDU-ČSL Jana Grolicha podepsalo během týdne přes 1200 představitelů obcí. Petice požaduje, aby se veškeré kompenzace pro podnikatele nehradily z obecních a krajských rozpočtů, ale jen ze státního rozpočtu. Pro obce, města a kraje kompenzační opatření znamenají výrazné omezení příjmů a tím pádem i omezení investic.
Názor obcí a krajů je v tomto jednotný. Proto se k petici připojily i velmi výrazné subjekty jako Jihomoravský kraj a město Brno. „Jsem rád, že petici podpořilo i Sdružení místních samospráv a Sdružení měst a obcí ČR. Díky nim se k petici připojili další starostové a petice má teď velkou sílu,“ komentuje Grolich.
Petici v pondělí dopoledne předal autor na Úřad Vlády ČR a Ministerstvo financí. V úterý pak bude zasedat Poslanecká Sněmovna a situaci řešit. Na stůl jim Senát vrátil návrh zákona a schválení pozměňovacího návrhu ze Senátu by znamenalo, že veškerá kompenzační opatření budou hrazena z rozpočtu státu.
„Zdá se mi, že v Praze vůbec neví, jaké dopady mají jejich návrhy na životy lidí. Vláda tím vyhlásí obcím válku. Po porážce pak bude rozvoj obcí závislý jen na milodarech z Prahy. Vláda si v nouzovém stavu našla cestu, jak obcím vzít peníze a přes dotace rozhodovat, kde a kolik se uhradí. To je nepřijatelné.” uzavírá Grolich.
„Premiér přece jasně řekl, že obcím a krajům se nesáhne na jejich daňové příjmy. A najednou je vše jinak a stát chce po samosprávách, aby se z jedné třetiny spolupodílely na kompenzačním bonusu. To je absolutně nepřijatelné. Konečným důsledkem bude ohrožení zaměstnanosti v jednotlivých krajích a regionech, stopka pro potřebné investice, zastavení rozvoje, dojde k ohrožení financování sociálních služeb aj. věcí, které obce a kraje ze svých příjmů hradí. A že jim nabídnou později dotace, aby mohli investovat? Všichni vědí, že dotace nejsou stoprocentní a obec se musí na projektu finančně spolupodílet, ale v tomto případě z čeho?“ dodává poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL).