KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Stanovisko AntiCovid týmu k aktuální situaci
Zpět

Stanovisko AntiCovid týmu k aktuální situaci

Přidáno 19. 10. 2021
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

AntiCovid tým jasně deklaruje, že cesta k normálnímu životu vede jen prostřednictvím očkování doporučujeme všem, kteří mají nárok na třetí dávku, aby se očkovali (zejména učitelům, včetně těch na mateřských školách doporučujeme co nejdříve očkování 3. dávkou). I proto by se Ministerstvo zdravotnictví a vláda měly zaměřit především na realizaci návrhů, které AntiCovid tým doporučuje.

Základní priority AntiCovid týmu:

 1. Celkový lockdown odmítáme. Upřednostňujeme eventuální lokální opatření, která budou případně uplatňována na základě schválené Strategie opatření. Tu vláda doposud nezveřejnila. Její součástí měla být strategie rizik a stratifikace rizikovosti s opatřeními na úrovni obcí s rozšířenu působností, pak okresů a následně krajů. Tu ministerstvo bohužel nezvládlo připravit ještě před prázdninami. Připravovat a schvalovat strategii až při další hrozící vlně covid-19 pokládáme za velmi opožděné. 

 2. Zaměřit se na maximální podporu očkování. Je nutné:

  1. Spustit aktivní kampaň na podporu očkování u dosud neočkovaných. Také je zapotřebí aktivně podporovat třetí dávku vakcinace u osob nad 50 let a vybraných profesních skupin, například u zdravotníků, zaměstnanců v sociálních službách a učitelů.

  2. Podpořit očkování studentů v rámci kampusů a fakult. To by mělo probíhat ve spolupráci s Asociací rektorů a cestou zřizovatelů očkování studentů středních škol a druhých stupňů základních škol.

  3. Zavést bezúplatné očkování cizinců a agenturních pracovníků ve všech očkovacích centrech.

  4. Zajistit dostupnost vakcíny pro praktické lékaře a zahájit door-to-door očkování. 

 3. Preferujeme zkrácení karantény na 5 až 7 dní s uvolněním mezi pátým a sedmým dnem na základě PCR testu.

 4. Podporujeme přípravu dostatečné kapacitu trasování 5000 za den na konci října s možností rozšíření na 10 000 denně.

 5. Podporujeme prodloužení statusu bezinfekčnosti po prodělání Covid-19 na 1 rok (na základě analýzy reinfekcí z ISIN).

 6. Podporujeme bezplatné testování i nadále, a to včetně podpory dobrovolného firemního testování. Při nárůstu počtu nemocných lokálně podporujeme zavedení povinného testování ve školách a firmách.

 7. Pozitivitu protilátek považujeme za známku ochrany proti Covid-19. Laboratorní   skupina Centrálního řídícího týmu by měla definovat podmínky uznání do konce října 2021.

 
Konstatujeme, že jsme jako AntiCovid tým neobdrželi žádnou platnou strategii boje s Covid-19. Nemáme přístup prediktivním analýzám. Nejsou nám známa ani aktuální data o stavu obsazenosti akutních a intenzivních lůžek, a to včetně plánu navyšování kapacit při nárůstu   počtu nemocných. 

Tyto indicie vedou zástupce AntiCovid týmu k přesvědčení, že vláda nemá jasný plán ani cíl, jak nadále řešit epidemii Covid-19. Vede nás to k přesvědčení, že nemá připravená opatření reagující na narůstající počet nemocných.
 
Bez znalostí těchto dat, nemůžeme vládou navrhovaná stanoviska aktivně podpořit.

kategorie Tiskové zprávy