Aktuálně platný nouzový stav byl podle expertů na ústavní právo vyhlášen přinejmenším sporně až protiústavně. Již nyní existuje první rozsudek a nejspíš budou přibývat další, nehledě na další otevřená řízení u Ústavního soudu, proto je zapotřebí ho ukončit, jinak hrozí jeho budoucí zrušení a z toho plynoucí právní dopady. Je-li nouzový stav potřeba, je nutné ho dobře odůvodnit a vyhlásit tak, aby se postupovalo legislativně čistě.
Současný stav prodloužit nelze
Je zapotřebí si také uvědomit, že Sněmovna nemůže prodlužovat nouzový stav, netrvá-li déle než 30 dnů a tento máme necelé dva týdny. Zrušovací usnesení nelze revokovat, protože bylo publikováno ve Sbírce zákonů a je tudíž definitivním rozhodnutím.
„Vládní návrh na revokaci usnesení Poslanecké sněmovny považuji za nepřijatelný a ODS ho nepodpoří. S prodlužováním nouzového stavu nesouhlasíme a námi oslovení odborníci považují tento postup za legislativně sporný. Předpokládám, že v pátek ve Sněmovně schválíme pandemický zákon. Pan prezident Zeman mi včera sdělil, že ho neprodleně podepíše. Zákon tak bude platit včas podle původních dohod. Vláda může přijímat zdůvodněná opatření i bez nouzového stavu. Očekáváme také, s čím přijde vláda na další slíbené jednání všech politických stran,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.
„Nouzového stavu, který byl vyhlášen minulý týden, je zapotřebí se zbavit a požádat o nouzový stav nový. Rozsudek Městského soudu v Praze, který jej označil za protiústavní, je prvním signálem toho, že mohou přibývat rozsudky další. Před tím ostatně varují i ústavní právníci. Vláda je stále odpovědná Sněmovně a obnovování nouzových stavů při nesouhlasu poslanců s jejich prodlužováním označil právě Městský soud v Praze za "učebnicový příklad obcházení ústavního pořádku". Takové riziko nesmíme v dnešní krizové situaci dopustit,“ konstatovala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Jen nouzový stav současnou krizi nevyřeší – je zapotřebí mít jasný plán
V současné tíživé situaci lze využít pandemický zákon, který je této situaci šitý na míru a disponuje kontrolními mechanismy. Případný nový nouzový stav lze vyhlásit kvůli přetížení nemocnic z důvodu výskytu nových mutací a zacílit by měl na to, co pandemický zákon neumožňuje – například na omezení svobody pohybu nebo na nařízení pracovní povinnosti.
„Blížíme se bohužel k limitním stavům z hlediska kapacit na JIP. Je evidentní, že se pandemii ani po bezmála 150 dnech nepřetržitého nouzového stavu se současnými vládními opatřeními nedaří zvládat,“ uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
„Pokud máme vůbec diskutovat o dalším stavu nouze, je to svým způsobem pochopitelné, rozumím tomu a za KDU-ČSL chci hledat rozumné, zodpovědné řešení, abychom dokázali zastavit šíření pandemie, nepřehltili zdravotnický systém a zachránili tak co nejvíce životů. Současně platný nouzový stav však prodloužit nemůžeme,“ zdůraznil Jurečka a dodal, že obrat vlády od pandemického zákona opět směrem k nouzovému stavu ho překvapil. „Ještě na úterním jednání s premiérem a s dalšími představiteli vlády jsme se ptali, jestli pro zvládnutí situace bude stačit pandemický zákon. Ministr Blatný to v úterý potvrdil, ale hned druhý den vláda přišla už s žádostí o prodloužení nouzového stavu,“ připomněl Jurečka a dodal, že pečlivě sleduje denní statistiky a hlášení z nemocnic, takže mu je jasné, že nárůst nemocných je opravdu velmi intenzivní.