KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy SPOLU vyzývá premiéra, ať vláda vyhlašuje stav nouze legislativně správně!
Zpět

SPOLU vyzývá premiéra, ať vláda vyhlašuje stav nouze legislativně správně!

Přidáno 25. 2. 2021
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Vláda ve středu večer uvedla, že požádá o prodloužení nouzového stavu a bude chtít revokaci zrušovacího usnesení Poslanecké sněmovny. Zástupci koalice SPOLU jsou přesvědčení, že se jedná o ústavně pochybnou cestu, která je spojená s mnohými riziky.


 

Aktuálně platný nouzový stav byl podle expertů na ústavní právo vyhlášen přinejmenším sporně až protiústavně. Již nyní existuje první rozsudek a nejspíš budou přibývat další, nehledě na další otevřená řízení u Ústavního soudu, proto je zapotřebí ho ukončit, jinak hrozí jeho budoucí zrušení a z toho plynoucí právní dopady. Je-li nouzový stav potřeba, je nutné ho dobře odůvodnit a vyhlásit tak, aby se postupovalo legislativně čistě.

Současný stav prodloužit nelze 

Je zapotřebí si také uvědomit, že Sněmovna nemůže prodlužovat nouzový stav, netrvá-li déle než 30 dnů a tento máme necelé dva týdny. Zrušovací usnesení nelze revokovat, protože bylo publikováno ve Sbírce zákonů a je tudíž definitivním rozhodnutím. 

„Vládní návrh na revokaci usnesení Poslanecké sněmovny považuji za nepřijatelný a ODS ho nepodpoří. S prodlužováním nouzového stavu nesouhlasíme a námi oslovení odborníci považují tento postup za legislativně sporný. Předpokládám, že v pátek ve Sněmovně schválíme pandemický zákon. Pan prezident Zeman mi včera sdělil, že ho neprodleně podepíše. Zákon tak bude platit včas podle původních dohod. Vláda může přijímat zdůvodněná opatření i bez nouzového stavu. Očekáváme také, s čím přijde vláda na další slíbené jednání všech politických stran,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala. 

„Nouzového stavu, který byl vyhlášen minulý týden, je zapotřebí se zbavit a požádat o nouzový stav nový. Rozsudek Městského soudu v Praze, který jej označil za protiústavní, je prvním signálem toho, že mohou přibývat rozsudky další. Před tím ostatně varují i ústavní právníci. Vláda je stále odpovědná Sněmovně a obnovování nouzových stavů při nesouhlasu poslanců s jejich prodlužováním označil právě Městský soud v Praze za "učebnicový příklad obcházení ústavního pořádku". Takové riziko nesmíme v dnešní krizové situaci dopustit,“ konstatovala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. 

Jen nouzový stav současnou krizi nevyřeší – je zapotřebí mít jasný plán 

V současné tíživé situaci lze využít pandemický zákon, který je této situaci šitý na míru a disponuje kontrolními mechanismy. Případný nový nouzový stav lze vyhlásit kvůli přetížení nemocnic z důvodu výskytu nových mutací a zacílit by měl na to, co pandemický zákon neumožňuje – například na omezení svobody pohybu nebo na nařízení pracovní povinnosti. 

„Blížíme se bohužel k limitním stavům z hlediska kapacit na JIP. Je evidentní, že se pandemii ani po bezmála 150 dnech nepřetržitého nouzového stavu se současnými vládními opatřeními nedaří zvládat,“ uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. 

„Pokud máme vůbec diskutovat o dalším stavu nouze, je to svým způsobem pochopitelné, rozumím tomu a za KDU-ČSL chci hledat rozumné, zodpovědné řešení, abychom dokázali zastavit šíření pandemie, nepřehltili zdravotnický systém a zachránili tak co nejvíce životů. Současně platný nouzový stav však prodloužit nemůžeme,“ zdůraznil Jurečka a dodal, že obrat vlády od pandemického zákona opět směrem k nouzovému stavu ho překvapil. „Ještě na úterním jednání s premiérem a s dalšími představiteli vlády jsme se ptali, jestli pro zvládnutí situace bude stačit pandemický zákon. Ministr Blatný to v úterý potvrdil, ale hned druhý den vláda přišla už s žádostí o prodloužení nouzového stavu,“ připomněl Jurečka a dodal, že pečlivě sleduje denní statistiky a hlášení z nemocnic, takže mu je jasné, že nárůst nemocných je opravdu velmi intenzivní.

kategorie Tiskové zprávy