KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Splacení dluhu na zdravotním pojištění umožní Milostivé léto. Šance bude naposledy
Zpět

Splacení dluhu na zdravotním pojištění umožní Milostivé léto. Šance bude naposledy

Přidáno 6. 3. 2024
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Další krok k oddlužení české společnosti dnes umožnila Poslanecká sněmovna. Novela přijatá ve zrychleném řízení umožní splatit jistinu dluhu na zdravotním pojištění bez dodatečných penále a poplatků. Koncept navazuje na tři předešlé akce, jejichž duchovním otcem a popularizátorem je v rámci ČR lidovec Marek Výborný. Díky nim se podařilo ukončit přes 61 tisíc soudních exekucí a statisíce lidí dokázalo splatit dluhy na daních či odvodech na sociálním pojištění. Pomoc s dluhy na zdravotním pojištění by mohly využít další desetitisíce dlužníků.


Akce proběhne mezi 1. červencem a 31. listopadem tohoto roku. Zúčastnit se budou moci všichni dlužníci na zdravotním pojištění, kterým byla exekuce nařízena do konce roku 2023. Dluh bude možné splatit jednorázově, u částek přesahujících pět tisíc korun až ve dvanácti splátkách a u dluhů nad padesát tisíc bude možné splácení rozdělit až do 36 měsíčních plateb.

„Dluhy se mají platit, a to v plné výši. Koncept milostivého léta neznamená odpuštění dluhů. Znamená možnost splatit jistinu v plné výši, ale bez penále a poplatků. Další a poslední pokračování akce založené na konceptu milostivého léta je logickým završením. První dvě akce se týkaly soudních exekucí s tím, že druhý ročník odboural některé administrativní překážky komplikující průběh toho prvního. Poté navazovala akce, která ve spolupráci ministerstev práce a financí umožnila zbavit se nedoplatků na sociálním pojištění, drobných nedoplatků na dani či dluhů u celní správy. Nyní došlo i na nedoplatky na zdravotním pojištění. Jsem velmi rád, že sněmovna návrh schválila ve zrychleném řízení. Nyní stačí pouze schválení senátu a podpis prezidenta. Pak může zákon začít pomáhat,“ řekl k návrhu popularizátor konceptu milostivé léto a  ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Velká část pojištěných, kterých se akce týká, spadá pod Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP). „Jako předseda správní rady VZP zákon velmi vítám. Je totiž prospěšný jak pro dlužníky, tak pro věřitele. Objem zaplaceného pojistného by se mohl pohybovat v řádech desítek milionů korun. Zdravotním pojišťovnám se tedy v krátké době podaří získat velký objem financí, které by jinak vymáhaly jen velmi obtížně. Dle právníků se jedná cca o 12 až 15 tisíc případů daňových exekucí v objemu přibližně 300 milionů korun. Milostivá léta I a II  byla z hlediska VZP velmi úspěšná. Zapojilo se do nich 14 tisíc klientů, kteří zaplatili dluh ve výši 340 milionů korun a bylo jim odpuštěno penále vyšší než 1,2 miliardy. Letos by se k nim mohlo přidat mnoho dalších,“ dodává poslanec a předseda správní rady VZP Tom Philipp (KDU-ČSL).

kategorie Tiskové zprávy