Sociálním službám každoročně chybí několik miliard korun na to, aby mohly poskytovat standardní péči svým klientům. Nejinak je tomu i letos. Lidovci každý rok upozorňují vládu při schvalování rozpočtu na dofinancování těchto služeb. Letos jim chybí asi dvě miliardy korun. Proto poslanci KDU-ČSL Pavla Golasowská a Vít Kaňkovský připravili tři pozměňovací návrhy, které by zajistily sociálním službám dostatek financí pro jejich fungování pro rok 2021.
„Nechceme, aby došlo ke stejné situaci jako v květnu 2019, kdy jsme svolávali mimořádné schůze a tlačili na vládu, aby potřebné peníze pro sociální služby našla,“ uvedl poslanec Vít Kaňkovský.
„Zaměstnanci v sociálních službách jsou od začátku vypuknutí epidemie covid-19 v první linii. Jejich platy jsou přitom stále silně pod průměrem. Součástí našeho návrhu je i dofinancování jejich platů,“ doplnila Pavla Golasowská.
Navrhované dvě miliardy korun chtějí lidovci rozdělit na tři části:
-
600 milionů korun by mělo směřovat na náklady spojené s transformací psychiatrické péče
-
500 milionů korun je určeno na výpadek financování již skončené podpory EU individuálních projektů, jako jsou Azylové domy a další preventivní program
-
900 milionů korun by mělo jít na zvýšené náklady spojené s COVID 19, dále dofinancování platů v sociálních službách a dokrytí výpadků financování ze strany obcí a krajů, způsobených rozpočtovými škrty