KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Senátorský klub KDU-ČSL a nezávislí podpoří sněmovní verzi volebního zákona
Zpět

Senátorský klub KDU-ČSL a nezávislí podpoří sněmovní verzi volebního zákona

Přidáno 28. 4. 2021
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Senátorky a senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislí projednají na zítřejším zasedání Senátu změnu volebního zákona po zásahu Ústavního soudu. Klub má jasno a zítra podpoří sněmovní kompromis. Na nových volebních pravidlech je třeba se rychle shodnout proto, aby bylo co nejdříve zřejmé, podle jakých pravidel se bude na podzim o Poslanecké sněmovny volit.

„Rozumíme obavám veřejnosti, zda po nálezu Ústavního soudu budou schopny obě komory Parlamentu ČR, tedy Sněmovna i Senát, najít shodu na volebním zákonu. Vedla se řada jednání, strávili jsme nad zákonem mnoho hodin práce a výstupem je verze, která odpovídá našim dohodám,“ popisuje aktuální situaci senátorka a místopředsedkyně Ústavně-právního výboru horní komory Anna Hubáčková. Zmíněná dohoda mezi oběma komorami byla na zachování 14 volebních krajů, uzavírací klauzuli pro koalice na 8, respektive 11 procentech a žádném bonusu pro vítěze.

„Tuto novou podobu volebního zákona jsme mohli projednat rychle z jednoduchého důvodu. Měli jsme hodně dobrý základ pro jednání v podobě návrhu našeho poslance Marka Výborného (KDU-ČSL), který byl Sněmovně předložen již v roce 2019,“ doplňuje Hubáčková. Návrh bude projednán zítra dopoledne a podle senátorky jde o maximální dosažitelný kompromis, proto je pro něj v klubu podpora.

Zachováno by tedy mělo být 14 volebních krajů a mandáty by se v každém volebním regionu měly přidělovat v prvním skrutiniu volebním stranám s použitím Imperialiho kvóty, která zvýhodňuje úspěšnější strany, ovšem mírněji než původní d´Hondtův přepočet.​

kategorie Tiskové zprávy