KDU.breadcrumbs.homeAktuality Tiskové zprávy Senátorky a senátoři za KDU-ČSL hlasovali pro mimořádné ředitelské volno a ošetřovné pro rodiče dětí
Zpět

Senátorky a senátoři za KDU-ČSL hlasovali pro mimořádné ředitelské volno a ošetřovné pro rodiče dětí v karanténě

Přidáno 3. 2. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Senát dnes projednal zákon, díky němuž budou moci ředitelé škol v případě velkého počtu učitelů v karanténě kvůli onemocnění covid-19 vyhlásit mimořádné ředitelské volno, nebo distanční výuku v délce až deseti dnů. Všichni lidovečtí senátoři hlasovali pro. 

„Za nás nebylo co řešit. Pandemie doléhá silně především na školy. Právě ředitelky a ředitelé potřebují mít účinný nástroj, který flexibilně zareaguje na potencionální problémy. Všichni jsme v našich senátních obvodech zažili situace, kdy se z ředitelů škol stávají doslova krizoví manažeři. Věřím, že další dny volna jim pomohou,“ vysvětlila postoj senátorek a senátorů k zákonu předsedkyně klubu a první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková.

Podle senátorky Jelínkové jsou to právě ředitelky a ředitelé škol, kteří průběžně vyhodnocují situaci ohledně pandemie a řeší situace ohledně karantén a izolací. „Důvěřujeme jim a víme, že tuto pomoc potřebují. Pokud to bude epidemiologická situace vyžadovat a ředitelé použijí tento nástroj, zákon přiznává všem rodičům děti do deseti let nárok na ošetřovné. I to má samozřejmě naši plnou podporu,“ uzavírá Jelínková.

Zákon pamatuje také na předškolní vzdělávání. „Osobně chci vyzvednout to, že tentokrát se zde na mateřské školy nezapomnělo, jak se v minulosti často stávalo. Mateřské školy v době pandemie byly hodně opomíjeny. Snažím se již dva roky prosadit na ministerstvu zřízení Stálé meziresortní skupiny pro předškolní vzdělávání, to se bohužel zatím nepodařilo. Závěrem bych chtěla všem pedagogickým pracovníkům poděkovat za jejich nasazení nejen v době pandemie,“ doplňuje senátorka Jaromíra Vítková, která novelu vítá a zároveň dodává, že mohla přijít již mnohem dříve.

Školský zákon v současnosti umožňuje ředitelům vyhlásit pět volných dnů za rok ze závažných důvodů, zejména organizačních a technických. Většina jich tento počet dnů v aktuálním školním roce využila nebo ho má již předem naplánovaný. Hygienická stanice může o uzavření školy rozhodnout při velkém počtu nakažených žáků. Zákon o mimořádném ředitelském volnu a mimořádné výuce na dálku pomůže podle senátorky Jelínkové ředitelům řešit situace, kdy se v karanténě ocitne větší počet pedagogů.

kategorie Tiskové zprávy