KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Senátorky a senátoři debatovali se zástupcem NRR o konsolidaci veřejných rozpočtů
Zpět

Senátorky a senátoři debatovali se zástupcem NRR o konsolidaci veřejných rozpočtů

Přidáno 31. 10. 2023
Ilustrační foto

Senátorky a senátory z klubu KDU-ČSL a nezávislí navštívil Petr Musil, člen Národní rozpočtové rady. Přišel po roce, co byl zvolen Senátem a ujal se této funkce a prezentoval jednak aktivity, které v NRR vykonává, ale debatoval také nad aktuálním konsolidačním úsilím vlády.

Musil senátorkám a senátorům slíbil, že se s nimi nejméně jednou ročně setká a bude jim prezentovat výsledky jeho práce. Podílel se jednak na pravidelných aktivitách NRR, především na sepisování pravidelných zpráv a analýz, dále také například na vzdělávacích aktivitách. V NRR se aktuálně například chystá příručka Průvodce deficity veřejných rozpočtů, který má seznamovat širokou veřejnost s problémy, které přináší právě nevyrovnané veřejné finance.

Následně se rozvinula živá debata o konsolidaci veřejných rozpočtů, o roli a možnostech státu a politické odvaze v přístupu k šetření a hospodaření státu. Musil vyzval k odvaze zeštíhlit státní výdaje. „Je třeba asi nově definovat roli státu, jasně pojmenovat, jaké služby od něho chceme a pak následně upravit příjmovou stranu. Ovšem moc nevidím snahu na tuto otázku hledat odpovědi“, uvedl Musil. Podle něj má stát vytvářet takové podmínky, aby se ekonomice dobře dařilo a aby zde lidé měli co největší prostor pro seberealizaci.

Petr Musil v Radě působí společně s Mojmírem Hamplem, předsedou Rady, a Janem Pavlem. Petra Musila zvolila na návrh Senátu Poslanecká sněmovna v listopadu 2022.

kategorie Tiskové zprávy