KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Senátorka Vítková: Dětské skupiny je třeba nadále podporovat
Zpět

Senátorka Vítková: Dětské skupiny je třeba nadále podporovat

Přidáno 8. 9. 2021
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Financování a podpora dětských skupin, to bylo tématem semináře, který uspořádal senátorský klub KDU-ČSL a nezávislí v Senátu pod záštitou senátorky Jaromíry Vítkové. „Dětské skupiny je třeba podporovat, proto jsem uspořádala v Senátu seminář na téma „Financování dětských skupin“ v návaznosti na schválenou novelu zákona. Vzhledem k tomu, že se mění systém financování, pozvala jsem zástupkyně Ministerstva práce a sociálních věcí, aby představily základní parametry jak financování provozu dětských skupin, tak financování zřízení nových či zvýšení kapacity stávajících dětských skupin,“ uvedla senátorka Vítková.

Začátek semináře zahájila senátorka Jaromíra Vítková, která přivítala všechny přítomné zástupce Ministerstva práce a sociálních věci a Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy. Dále přivítala přítomné senátory, zástupce dětských skupin či obcí, které zřizují nebo plánují zřizovat dětské skupiny.
 
Novela zákona o dětských skupinách, účinná od 1. 10. 2021, zavádí dlouhodobou stabilní finanční podporu služeb péče o děti. Žádost o příspěvek si budou moci provozovatelé dětských skupin podávat vždy v lednu daného roku a výplata bude probíhat následně v pravidelných zálohách. Vše bude řešeno přes elektronickou aplikaci MPSV. Příspěvek je určen na mzdové náklady, povinné další vzdělávání pečujících osob, náklady na stravu a další provozní náklady. Zástupkyně MPSV Lydie Keprová prezentovala podrobné podmínky čerpání příspěvku na provoz dětských skupin. Plánovanou podporu dětských skupin v rámci Národního plánu obnovy, Operačního programu zaměstnanost+, IROPu prezentovala zástupkyně MPSV Iva Sotolářová. Následně proběhla diskuze, kde se přítomní zástupci měli možnost zeptat na konkrétní specifické záležitosti.
 
„Pro dětské skupiny je to řada nových informací, proto jsem považovala za důležité tento seminář uspořádat, aby si zástupci dětských skupin mohli ujasnit nové záležitosti, které musí splňovat, a to se ukázalo jako zásadní. Dotazy zaznívají nyní v době, kdy se připravuje aplikace a metodické pokyny, proto setkání mělo velký význam pro obě zúčastněné strany,“ zakončila senátorka Vítková.
 

kategorie Tiskové zprávy