KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Senátorka Šárka Jelínková (KDU-ČSL): Prezidentská milost Miloši Balákovi je pošlapáním principů práv
Zpět

Senátorka Šárka Jelínková (KDU-ČSL): Prezidentská milost Miloši Balákovi je pošlapáním principů právního státu

Přidáno 6. 4. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Zemanova rychlá milost odsouzenému řediteli Lesní správy Lány Miloši Balákovi bezprostředně po rozhodnutí krajského soudu a bez znalosti jeho písemného odůvodnění zasívá nedůvěru v soudní systém České republiky. Senátorka Šárka Jelínková proto sepsala usnesení, v němž vyzývá prezidenta k tomu, aby po zbytek svého volebního období nezneužíval své pravomoci.  

V usnesení, které bude dnes předloženo na plénu Senátu, Jelínková požaduje, aby hlava státu vykonávala svůj úřad v souladu s principy ústavního pořádku a ku prospěchu České republiky a jejích občanů. „Prezident touto svou milostí podrývá důvěru občanů v justici. Porušuje navíc své vlastní rozhodnutí, kdy se rozhodl vzdát se udělování milostí,“ upozornila Jelínková, která je předsedkyní senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí a první místopředsedkyní KDU-ČSL.

Podle Jelínkové je to další z kroků, který ukazuje, jako moc se Miloš Zeman odcizil od reality a principů demokratického právního řádu. „My v Senátu jsme tu od toho, abychom dohlíželi na dodržování principů demokratického a právního státu. Proto jsem iniciovala toto usnesení, nemůžeme k tomuto kroku prezidenta mlčet,“ vysvětlila Jelínková.

Součástí textu jejího usnesení je také apel na Stálou komisi pro Ústavu ČR jak v Senátu, tak i v Poslanecké sněmovně, aby začaly diskuzi o prezidentských pravomocích a o tom, jak v budoucnu předcházet jejich zneužití.

Celý text navrženého usnesení najdete zde.

kategorie Tiskové zprávy