KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Senátorka Miluše Horská vyzývá vládu a ministerstvo zdravotnictví, aby nezapomínaly na očkování nefo
Zpět

Senátorka Miluše Horská vyzývá vládu a ministerstvo zdravotnictví, aby nezapomínaly na očkování neformálně pečujících osob

Přidáno 28. 4. 2021
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Dost mě mrzí, že neformálně pečující osoby nejsou v žádné z prioritních skupin na očkování. Žijí tak v obavě, co by se stalo s těmi, o něž pečují, ve chvíli, kdy by oni sami onemocněli. Kdo se pak o ně postará? Pochybuji, že stát," komentuje a ptá se Horská, která je též předsedkyní Výboru pro sociální politiku Senátu Parlamentu ČR.

Zároveň upozorňuje na to, že služby osobní asistence nebo odlehčovací služby jsou obtížně dostupné i v běžných časech. „Stát na tyto osoby zapomíná a já to považuji za velmi nespravedlivé i proto, že všichni ostatní, kdo se profesionálně starají o seniory nebo postižené, ať už v zařízeních nebo terénních službách, jsou již naočkovaní,"  podivuje se Horská. Přitom péči poskytují úplně stejně, ovšem riziko, že je v případě jejich onemocnění nikdo nenahradí, je velmi vysoké.

Včera se Horská setkala přímo s poskytovateli neformální péče v rámci online odborné konference o neformální péči, která proběhla právě pod její záštitou. Konferenci uspořádala organizace Alfa Human Service, která podporuje pečující už 20 let. Podle kvalifikovaných odhadů se neformální péči v České republice věnuje nyní více než 1,3 milionu lidí.

kategorie Tiskové zprávy