KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Senátorka Miluše Horská (KDU-ČSL): Vidím rezervy v péči o duševní zdraví dětí a v nedostatku odborní
Zpět

Senátorka Miluše Horská (KDU-ČSL): Vidím rezervy v péči o duševní zdraví dětí a v nedostatku odborníků

Přidáno 5. 4. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

V Senátu ČR se 5. dubna uskutečnila konference s názvem Reforma péče o zdravé – Odkud jsme a kam směřujeme. Cílem konference bylo reflektovat dosavadní průběh reformy péče o duševní zdraví a posunout diskuzi nad jejím dalším směřováním a financováním. Vystoupili na ní především klíčoví aktéři reformy, tedy zástupci ministerstev zdravotnictví a práce a sociálních věcí, a také reprezentanti pacientských organizací, pojišťoven a komunitních služeb. Záštitu nad akcí přijal senátní zdravotní a sociální výbor.

V reformě péče o duševní zdraví jsme již hodně pokročili. Vítám především to, že se péče o osoby s duševním onemocněním přesouvá mimo zdravotnická zařízení, do přirozeného prostředí těchto lidí,“ vysvětluje senátorka Miluše Horská, která je předsedkyní senátního Výboru pro sociální politiku. Pozitivní podle jejích slov je, že se snížil počet hospitalizovaných pacientů a rozvíjí se služby komunitního typu především díky Centrům duševního zdraví pro dospělé osoby a také centrům se zaměřením na péči o děti, osoby se závislostí, gerontopsychiatrické pacienty a osoby se soudně nařízenou ochrannou léčbou.

Problémem je ale nedostatek dětských psychiatrů a problematické začleňování dětí s různými psychickými obtížemi do společenského vzdělávání. „Kvůli pandemii u mnoha dětí začaly, či se výrazně prohloubily, psychické problémy. Navíc je velmi obtížné začlenění těchto žáků s psychickými obtížemi do společného vzdělávání. Máme extrémní nedostatek odborníků, kteří jsou schopni pomoci nejen dětem, ale i rodičům a učitelům,dodává senátorka Horská s tím, že i toto musí být součástí reformy péče o duševní zdraví.

kategorie Tiskové zprávy