KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Senátorka Jaromíra Vítková (KDU-ČSL): Je třeba řešit finanční situaci státního podniku Česká pošta
Zpět

Senátorka Jaromíra Vítková (KDU-ČSL): Je třeba řešit finanční situaci státního podniku Česká pošta

Přidáno 12. 1. 2023
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Problematikou poštovních služeb se dlouhodobě zabývá senátorka Jaromíra Vítková v rámci Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova. Senát projednal návrh usnesení komise, který se týká stávající situace státního podniku Česká pošta. Komise navrhla, aby Senát doporučil zakladateli, Ministerstvu vnitra, přijmout neodkladně kroky vedoucí k odvrácení bezprostředního finančního ohrožení České pošty, s. p. a poskytování zejména základních poštovních služeb pro občany ČR. 

„Tato situace se řeší dlouhodobě. Již v roce 2018 jsme projednávali petici „Za spravedlivou úhradu nákladů základních poštovních služeb“, proběhlo i veřejné slyšení. Petici podepsalo více než 13 000 petentů. Česká pošta dostává od státu méně finančních prostředků a vedení hledalo úspory. To se projevilo v platové politice i menších investicích. Česká pošta se také soustředila na propracování projektu Pošta Partner, omezila pobočky v menších obcích a získávala jiné subjekty na provozování pošty. Byla jsem zpravodajkou a Senát doporučil kompetentním ministerstvům a institucím se věcí zabývat. Je vidět, že se toho za čtyři roky moc nezměnilo,“ sděluje senátorka Vítková.

V srpnu 2022 se problematikou České pošty, díky senátorce Vítkové, začala opět zabývat Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova. Na jednání v Senátu vedení České pošty představilo katastrofický scénář s tím, že chybí 6 mld. Kč od roku 2012. Česká pošta je nucena brát si úvěr na provoz. „Služby jako doručování balíků a poštovních zásilek přebírají jiné subjekty. Začínají se intenzivněji používat datové schránky. Po těchto informacích komise navrhla usnesení, kde doporučuje Ministerstvu vnitra řešit záležitost finančního ohrožení. Já jsem usnesení na komisi doplnila o stanovení termínu, aby Ministerstvo vnitra bezodkladně sdělilo informace o přijatých opatřeních,“ doplnila Vítková.
 

kategorie Tiskové zprávy