KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Senátoři schválili navýšení přídavku na dítě a další zlepšení pomoci občanům v krizi
Zpět

Senátoři schválili navýšení přídavku na dítě a další zlepšení pomoci občanům v krizi

Přidáno 14. 12. 2022
Ilustrační foto
Senát PČR

Od Nového roku se zvýší přídavek na dítě o 200 korun na 830 korun až 1580 korun měsíčně. Příslušnou novelu zákona o státní sociální podpoře schválil Senát. Legislativu, která také například sjednocuje podmínky příspěvku na bydlení, nyní dostane k posouzení prezident.

Novela sjednocuje nárok Pražanů na příspěvek na bydlení s obyvateli jiných obcí. Nárok na příspěvek budou mít domácnosti v hlavním městě, jejichž náklady na bydlení převyšují 30 procent příjmů. V současné době v Praze platí 35 procent. U příspěvku došlo také k navýšení podmínek, tzv. normativů tak, aby na něj dosáhlo více lidí.

„V dnešní době, kdy se razantně navyšují ceny energií a služeb, a to nejen pro chod domácností, ale třeba i v oblasti zájmových kroužků, vítám rozhodnutí o zvýšení přídavku na dítě a příspěvku na bydlení. Průběžná systémová podpora je lepší než jednorázová,“ říká Josef Klement, předseda senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí.

„Jsem ráda, že stát myslí na potřebné, že zvyšujeme přídavek na dítě, sjednocujeme podmínky příspěvku na bydlení a podporujeme mladé, aby si přivydělávali. Tahle pomoc domácnostem je obzvlášť v dnešní době hodně potřebná,“ říká senátorka Miluše Horská (za KDU-ČSL).

Novela rovněž upravuje podmínky pro získání dávek v hmotné nouzi. Do příjmů domácnosti se již nemají započítávat příjmy nezaopatřených dětí, které pracují například v létě na brigádě.

kategorie Tiskové zprávy