KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Senátoři řešili novelu zákona o střetu zájmů a vyjádřili podporu Ukrajině
Zpět

Senátoři řešili novelu zákona o střetu zájmů a vyjádřili podporu Ukrajině

Přidáno 15. 6. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Na dnešní schůzi Senát řešil novelu zákona o střetu zájmů. Ta je důležitá mimo jiné vzhledem k nadcházejícím komunálním volbám. Neuvolnění radní a starostové malých obcí podle ní nově nebudou muset předkládat majetkové přiznání. Senátoři také přijali usnesení, v němž vyjádřili další podporu Ukrajině v boji s ruským agresorem a upozornili na potravinové či energetické problémy plynoucí z války.

Pro Šárku Jelínkovou, předsedkyni senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí a místopředsedkyni strany, novela představuje pozitivní změnu, díky níž se angažovaní lidé zejména v menších obcích nemusí bát kandidovat. „Pro mě je podpora tohoto zákona dobrou cestou, jak skutečně napomoci tomu, aby se lidé nebáli kandidovat,“ vysvětluje svou pozici Jelínková.

Senátorky a senátoři také přijali usnesení, v němž vyjádřili další podporu Ukrajině v boji s ruským agresorem. „Zároveň v tomto usnesení ale také upozorňujeme vedle bezpečnostních rizik na hrozící hladomor kvůli tomu, že Ukrajina má zablokovaný vývoz obilí,“ podotýká k tomu senátor Patrik Kunčar, místopředseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

Kunčar také apeluje na vládu, a především na ministerstvo průmyslu a obchodu, aby urychlily svoje kroky v přijetí avizovaného energetického tarifu, který by měl ulehčit rodinám a lidem, kteří jsou postižení tím, že došlo k prudkému zdražení energií. „Vláda by tady rozhodně neměla otálet, ale naopak se začít zabývat účinnou pomocí firmám, aby zůstaly v dnešní složité době konkurenceschopné,“ pokračuje senátor.

Dále během schůze horní komory k jejím členům promluvil formou videopřenosu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Senátorky a senátoři krom toho též přijali zpřísnění pravidel poskytování humanitární dávky běžencům z Ukrajiny.

kategorie Tiskové zprávy