KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Lidovečtí senátoři podpořili navýšení rodičovského příspěvku
Zpět

Lidovečtí senátoři podpořili navýšení rodičovského příspěvku

Přidáno 29. 11. 2023
Ilustrační foto
Senát

Senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislí dnes odsouhlasili navýšení rodičovského příspěvku o 50 000 korun. „Jedná se o klíčovou podporu pro rodiče, kterou jsme v této těžké době dokázali vyjednat,“ sdělil po hlasování předseda klubu Josef Klement.

Podle vládního návrhu se rodičák od ledna zvedne na 350 000 korun. Zvýšená částka se bude týkat dětí narozených od začátku příštího roku, čerpání příspěvku se má zároveň zkrátit na tři roky.

„Zájmy rodičů s malými dětmi jsou pro nás naprostou prioritou, proto jsme rádi podpořili navýšení rodičovského příspěvku. Rodinám v dnešní ekonomicky náročné době výrazně rostou náklady a mě velmi těší, že pro ně vláda v napjatém rozpočtu našla peníze,“ uvedl Josef Klement.

„Za velmi důležitý považuji také fakt, že čerpání rodičovského příspěvku bude nyní výrazně flexibilnější. Jedná se o další krok po zavedení podpory částečných úvazků, který rodičům pomůže snadněji slaďovat rodinný a pracovní život,“ dodala senátorka Miluše Horská, předsedkyně senátního výboru pro sociální politiku.

Schválená novela nyní čeká na podpis prezidenta. Kromě navýšení rodičovského příspěvku řeší zákon celou řadu dalších důležitých věcí, například zjednodušuje komunikaci s úřady práce. V rámci žádosti o příspěvek na bydlení klienti například nově nebudou muset dokládat své náklady na energie. Úřady si je zjistí sami od dodavatelů. Při žádostech o dávky nově zároveň lidé nebudou muset dodávat ani potvrzení od školy o nezaopatřenosti dětí. Tyto informace stát získá z registru zdravotního pojištění.

Další novinkou je i rychlejší zjišťování majetku žadatele o dávky pomoci v hmotné nouzi. Pro jejich získání je již nyní nutné prokázat, že daný člověk využil veškeré dostupné prostředky pro zlepšení své situace a čerpání dávek je odůvodněné. Podle novely budou nově přímo banky úřadům práce poskytovat údaje o existenci účtů svých klientů.

kategorie Tiskové zprávy