KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Senátoři KDU-ČSL podpořili běloruskou opoziční vůdkyni Svjatlanu Cichanouskou
Zpět

Senátoři KDU-ČSL podpořili běloruskou opoziční vůdkyni Svjatlanu Cichanouskou

Přidáno 9. 6. 2021
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Senátorský klub KDU-ČSL a nezávislí vyjádřil podporu představitelce běloruské opozice Svjatlaně Cichanouské a ocenil její osobní odvahu. Senátoři vzdali hold jejímu úsilí v boji za svobodu občanů a posilování demokracie v Bělorusku. Předsedkyně klubu a první místopředsedkyně strany Šárka Jelínková zároveň oznámila, že klub si symbolicky „adoptuje“ jednu z aktuálně vězněných osob v běloruských věznicích.

„Na klubu jsme se shodli na tom, že podporu vězněným politickým vězňům v Bělorusku vyjádříme adopcí Volhy Zalatar. Ženy, které je 38 let, matky pěti nezletilých dětí, křesťanské demokratky, která je od března tohoto roku vězněna za spoluúčast na nepokojích a protestech a za vytvoření údajné extremistické formace. Zadržena byla, když vezla svou desetiletou dceru do hudební školy. Její advokát sice podal odvolání, tomu ale nebylo vyhověno,“ přiblížila osud vězněné Volhy senátorka Šárka Jelínková.

Senátorky a senátoři budou podle Jelínkové Volze posílat dopisy do vězení, budou psát i výzvy na běloruská ministerstva a další orgány a přimlouvat se za její propuštění tak, aby se mohla starat o své nezletilé děti.

„V současné době je v Bělorusku vězněno z politických důvodů 471 osob. To je trojnásobek oproti začátku tohoto roku. Situace se tam tedy vyhrocuje. Vězněni jsou zástupci opozice, lidé ze všech vrstev, včetně například učitelů, studentů nebo lékařů," doplnila Jelínková.

Foto: Senát PČR

kategorie Tiskové zprávy