KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Senátem dnes prošly zásadní lidovecké priority: jednorázový příspěvek na dítě a Milostivé léto II
Zpět

Senátem dnes prošly zásadní lidovecké priority: jednorázový příspěvek na dítě a Milostivé léto II

Přidáno 24. 6. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Po podpisu ze strany prezidenta republiky již nebude nic bránit implementaci dalších lidoveckých priorit. Senát dnes umožnil schválení pětitisícového příspěvku na dítě před začátkem školního roku. Horní komora Parlamentu ČR pak schválila i Milostivé “babí” léto, které dlužníkům nabídne pomocnou roku. Lidovci díky těmto úspěchům naplňují další ze slibů voličům.

„Další zásadní krok je za námi. Nyní již zbývá jen konečné potvrzení ze strany prezidenta a v srpnu začneme podle plánu vyplácet příspěvek, který pomůže řadě rodin se středními a nízkými příjmy. Peníze dostanou v době vysokých výdajů v souvislosti se začátkem školního roku. Sám jako táta vím, že toto období může být opravdu finančně náročné. Nyní je situace ještě komplikovanější, protože všichni čelíme velkému zdražování,“ vysvětlil předseda KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a vyzdvihl také jednoduchost žádosti o příspěvek. 

„Podpora rodičů je pro nás dlouhodobou prioritou. Dobře víme, že se začátkem školního roku mají rodiče největší výdaje. Proto tento příspěvek považujeme za rychlou první pomoc, kterou pomůžeme rozpočtům rodinám s dětmi,“ doplňuje senátorka Šárka Jelínková, předsedkyně senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí.

„Chápeme, že domácnosti dnes mají jiné starosti než obíhání úřadů. Proto jim umožníme žádost podat přes internet, z pohodlí domova. Ke schválení žádosti bude zájemci stačit zaškrtnout na webovém portálu čestné prohlášení, stát si nárok ověří sám,“ dodal Jurečka. Příspěvek se bude týkat rodin s hrubým příjmem do milionu korun ročně. Zároveň dětí, které k 1. srpnu 2022 nedovrší 18 let. O peníze mohou žádat i ti, jejichž potomek se narodí od srpna do konce letošního roku. Rodiče, kteří pobírají přídavek na dítě, dostanou v srpnu peníze automaticky. Ostatní mohou vyplnit jednoduchou žádost online, či využít Czech POINT.

Další dnes schválenou pomocí je lidovecké Milostivé léto, které spočívá v jednorázové nabídce na odpuštění úroků, penále či pokut při jednorázovém zaplacení dlužné jistiny a nákladů exekutorovi. Znovu se zopakuje v tříměsíčním termínu od 1. září do 30. listopadu 2022 s mírně upravenými parametry, které reagují na některé výkladové nejasnosti. „Jsem rád, že po Poslanecké sněmovně dnes i Senát odsouhlasil opakování Milostivého léta, čímž desetitisícům lidí přiblížil návrat do běžného života,“ ocenil předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.

„Pevně věřím, že zákon podpoří i prezident Miloš Zeman, aby se akce uskutečnila v plánovaném termínu. Minulý rok se někteří dlužníci závazků nezbavili, jelikož čelili obstrukcím ze strany části exekutorů. Nyní, pokud exekutor do 15 dnů nezareaguje, tak se lhůta tří měsíců, během kterých může dlužník jistinu splatit, protáhne o počet dní, kdy nebyla odpověď doručena. Je důležité zdůraznit, že nové Milostivé léto bude poslední šancí k ukončení exekucí na dluzích vůči státu. Je zde i velký prostor pro solidaritu v rámci rodin i v oblasti dluhového poradenství, kdy bude možné zodpovědným dlužníkům pomoci z dluhových pastí,“ dodal Marek Výborný. Zároveň avizoval, že na rok 2023 je v plánu novela, která pomůže lidem ve správních (daňových) exekucích. Dluhů se tak budou moci zbavit například ti, kteří dluží na pojistném.

„Pomáháme tím řešit memravné podmínky exekucí. O to více by se měli lidé chovat odpovědně a svoje dluhy včas platit,“ dodává senátorka Miluše Horská, předsedkyně Výboru pro sociální politiku horní komory.

Milostivé léto minulý podzim trvalo celkem tři měsíce – od 28. října 2021 do 28. ledna 2022. Nejčastěji ho využili lidé mající dluhy vůči dopravním podnikům a zdravotním pojišťovnám. Díky Milostivému létu se z dluhových pastí dostaly desetitisíce dlužníků. Stejně jako na podzim se bude i Milostivé léto II vztahovat pouze na exekuce zahájené před 28. říjnem 2021.

kategorie Tiskové zprávy