KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Senát se postavil proti omezení volebního práva kvůli koronaviru a vrátil sněmovně zákon o liniových
Zpět

Senát se postavil proti omezení volebního práva kvůli koronaviru a vrátil sněmovně zákon o liniových stavbách

Přidáno 25. 7. 2020
Ilustrační foto
tisková zpráva

Velmi perné dva jednací dny mají za sebou senátorky a senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislí. Na 25. schůzi Senátu byli mimořádně aktivní. Nejprve iniciovali prohlášení směrem k vládě, že by lidé v karanténě kvůli koronaviru neměli být kráceni na volebním právu.

Podle senátorky Šárky Jelínkové má ministerstvo vnitra připravit takové řešení, které by umožnilo lidem v karanténě volit. „Vláda nepřipravila včas legislativní řešení, které by zavedlo např. korespondenční hlasování, které by mohlo v současné situaci pomoci lidem uplatnit své ústavní právo volit,“ sdělila Jelínková. Podle lidoveckých senátorek a senátorů může omezení aktivního volebního práva vést nejen k ovlivnění volebního výsledku, ale také k hrozícím následným stížnostem a žalobám, které by zcela jistě mohly zpochybnit výsledek voleb. „A to si nikdo z nás přeci nemůže přát,“ doplnila Jelínková.

Senát dále vrátil Sněmovně návrh na výstavbu dálnic. Podle senátora Václava Hampla jde o hodně ošklivý legislativní paskvil, který nepovede ke zrychlení výstavby, ale nakonec ji zpomalí. „Nemáme analýzu toho, proč se přijímá tato novela zákona o liniových stavbách," doplnila ho senátorka Jitka Seitlová. Podle jejích slov není možné, aby dotčené obce, ale i občané byli v případě plánovaných liniových staveb postaveni před hotovou věc.

Seitlová proto připravila pozměňující návrhy s cílem posílit informovanost obcí, dalších dotčených subjektů a občanů o možnosti alespoň připomínkovat návrh rozvojového plánu. „Můj návrh ukládá ministerstvu povinnost zaslat elektronicky všem obcím informaci o počátku lhůty možnosti připomínkování (datovými schránkami). Pro informování právnických a fyzických osob navrhuji povinnost ministerstva zajistit sdělením celoplošným veřejnoprávním sdělovacím médiem,“ sdělila Jelínková.

Prvním čtením prošel také návrh zákona senátora Lumíra Kantora, v němž navrhuje zřídit profesní komoru porodních asistentek. Komora by podle Kantora měla asistentkám přinést především větší respekt a nezávislost, rodičkám pak více bezpečí. „Porodní asistentky jsou samostatné ženy, které jsou schopné rozhodovat o spoustě věcí,“ podotkl Kantor s tím, že dnes tuto profesní skupinu brzdí omezený rozsah kompetencí. Pravidla se podle senátora musí nejprve sjednotit, což by mělo být jedním z úkolů komory.

kategorie Tiskové zprávy