KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Senát schválil vládní balíček zákonů v reakci na koronavirus
Zpět

Senát schválil vládní balíček zákonů v reakci na koronavirus

Přidáno 25. 3. 2020
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Senátoři a senátorky schválili ve středu všech pět vládních návrhů zákona, které předchozí den odsouhlasila Poslanecká sněmovna. Platit by tak po podpisu prezidenta měly začít zákony o pozastavení elektronické evidence tržeb, rozšíření ošetřovného, odpuštění části záloh na sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ a změny termínů zkoušek na středních školách.

Podle první místopředsedkyně KDU-ČSL a senátorky Šárky Jelínkové ovšem nebyli zástupci horní komory zcela spokojeni se všemi návrhy vlády. „My jsme samozřejmě připraveni za současného stavu spolupracovat s vládou a Poslaneckou sněmovnou. Přesto nás ale mrzí, že opatření dostatečně nepodporují rodiny s dětmi ani osoby samostatně výdělečně činné,“ sdělila Jelínková. Podle Jelínkové by se měl Senát i Sněmovna výhledově k právě schváleným zákonům vrátit. 

Kriticky se v tomto ohledu vyjádřil také předseda klubu Petr Šilar. „Naši kolegové poslanci včera prosazovali řadu opatření pro OSVČ. Ti teď vesměs nic nevydělají, tudíž logicky ani neodvedou. Z čeho ale budou žít? Musíme hledat způsob, jak jim rychle pomoci. Dnešní hlasování jsme však komplikovat nechtěli," řekl Šilar.

Senátorky a senátoři KDU-ČSL a nezávislí jsou připraveni dále jednat o lepších podmínkách pro všechny, kterým nová situace negativně ovlivnila život. „Chceme zároveň vyjádřit poděkování všem lidem, kteří jsou v době koronavirové krize v první linii, i těm, kdo pomáhají v terénu," vyjádřili se shodně.  

Není vyloučené, že vzhledem k dalším novelám zákonů, které chystá vláda, zasedne plénum Senátu i za týden.

kategorie Tiskové zprávy