KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Senát podpořil krizové ošetřovné, příspěvek pro zaměstnance v karanténě i kompenzační bonus
Zpět

Senát podpořil krizové ošetřovné, příspěvek pro zaměstnance v karanténě i kompenzační bonus

Přidáno 15. 12. 2021
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Horní komora dnes přijala tři důležité zákony, které se projednaly v legislativní nouzi. Podle senátorek a senátorů z klubu KDU-ČSL je třeba rychle a efektivně pomoci těm nejohroženějším skupinám, kterých se dotkla pandemie covid-19, zejména pak rodinám s dětmi.

Schváleno tzv. krizové ošetřovné. „To pomůže těm rodinám, které skončily se svými dětmi v izolaci nebo karanténě. Vyměřovací základ se zvyšuje na 80 procent a minimální částka bude 400 korun na den,“ vysvětlila princip předsedkyně senátorského klubu a první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, zároveň upozornila, že nově ho kromě rodičů budou moci čerpat také příbuzní, kteří nežijí ve společné domácnosti s dětmi. „Rodiny jsou v důsledku pandemie, ale i například nárůstu energií ekonomicky vyčerpané, proto je tato pomoc na místě,“ dodává Jelínková s tím, že na příspěvek tak nyní dosáhnou například prarodiče. 

Ošetřovné se bude vztahovat kromě rodin s dětmi do 10 let také na dospělé, kteří ošetřují další starší osoby, například děti se zdravotním postižením nebo starší osoby, kterým byla v důsledku pandemie covid-19 například uzavřena sociální služba. „O tyto osoby je třeba pečovat v domácím prostředí, proto na ně myslíme,“ sdělila Jelínková a zdůraznila, že toto rozšíření okruhu osob, které mají nárok na krizové ošetřovné, ve Sněmovně iniciovali právě poslankyně a poslanci KDU-ČSL.

Senátorský klub hlasoval také pro tzv. izolačku, tedy finanční příspěvek zaměstnancům, ale i dohodářům. Jim v případě karantény nebo izolace náleží příspěvek až do výše 370 korun k nemocenské navíc, přičemž součet příspěvku a náhrady mzdy nesmí překročit 90 % průměrného výdělku. „Je to důležitý motivační prvek k tomu, aby se nám dařilo brzdit pandemii,“ míní senátorka Jelínková.

Také třetí vládní normu, tzv. kompenzační bonus, senátorky a senátoři z klubu KDU-ČSL podpořili. „Podporujeme osoby samostatně výdělečně činné, společníky malých společností s ručením omezeným i tzv. dohodáře, kteří mají výpadky v příjmech v důsledku pandemie. Chápeme jejich složitou situaci, proto jsme byli pro přijetí kompenzačního bonusu,“ vysvětlil postoj klubu senátor Josef Klement. Nárok na tyto peníze budou mít ti podnikatelé, jejichž příjmy klesly v porovnání s letními měsíci o 30 a více procent.

kategorie Tiskové zprávy