KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Senát označil hladomor na Ukrajině během stalinského režimu za genocidu
Zpět

Senát označil hladomor na Ukrajině během stalinského režimu za genocidu

Přidáno 14. 12. 2022
Ilustrační foto
Senát PČR

Horní parlamentní komora tím v souvislosti s aktuální ruskou agresí proti Ukrajině vyjádřila odhodlání přispět k prosazování mezinárodních principů, které by zabránily tomu, aby se v budoucnu mohla podobná tragédie kdekoli na světě opakovat.

Návrh usnesení připravil senátní výbor pro lidská práva a podílel se na něm i člen výboru a předseda senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Josef Klement. „Je třeba nazývat věci správnými jmény. Zprávy o neúrodě v průběhu 30. let na Ukrajině jsou podle dobových informací naprosto zavádějící. Šlo o jednoznačnou genocidu na ukrajinském národě, která za sebou nechala tří až šest milionů obětí na hospodářsky zdevastovaném území,“ sdělil Klement.

„Jsem rád, že se Senát Parlamentu ČR připojil k řadě dalších zemí a jednoznačně odsoudil uměle vyvolaný hladomor na Ukrajině v letech 1932–1933 jako záměrnou stalinskou genocidu ukrajinského národa. Z pohledu historie se po relativně krátké době v plné síle ukázalo, jak je důležité, aby svět vždy rychle reagoval na všechna zvěrstva na civilním obyvatelstvu a bez diplomatických vytáček ihned následovaly patřičné a rázné kroky“, vyjádřil podporu usnesení také senátor Patrik Kunčar, místopředseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. „Domnívám se, že kdyby po anexi Krymu v roce 2014 svět reagoval stejně rozhodně jako v případě aktuálního napadení Ukrajiny Ruskou federací, nemusel nyní na území Evropy zuřit tak rozsáhlý a zbytečný válečný konflikt,“ dodal senátor.

Komunistickým režimem vyvolaný hladomor podle nejpesimističtějších odhadů historiků způsobil v celém Sovětském svazu smrt až deseti milionů lidí. Stalin zahájil v roce 1932 násilnou kolektivizaci venkova, při níž bylo do té doby soběstačným rolníkům označovaným propagandisticky za kulaky zabavováno nejen obilí, mouka, zelenina a hospodářský dobytek, ale i osivo na další rok. Výsledkem byl nebývalý hladomor. Rusku přitom používání pojmu genocida v souvislosti s hladomorem vadí. Za akt genocidy uznaly hladomor na Ukrajině mimo jiné Spojené státy, Polsko, Maďarsko a pobaltské země. Genocida je záměrné a systematické ničení nějaké národnostní, etnické, náboženské nebo kulturní skupiny. Podle mezinárodního práva jde o zločin.

kategorie Tiskové zprávy