Návrh usnesení připravil senátní výbor pro lidská práva a podílel se na něm i člen výboru a předseda senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Josef Klement. „Je třeba nazývat věci správnými jmény. Zprávy o neúrodě v průběhu 30. let na Ukrajině jsou podle dobových informací naprosto zavádějící. Šlo o jednoznačnou genocidu na ukrajinském národě, která za sebou nechala tří až šest milionů obětí na hospodářsky zdevastovaném území,“ sdělil Klement.
„Jsem rád, že se Senát Parlamentu ČR připojil k řadě dalších zemí a jednoznačně odsoudil uměle vyvolaný hladomor na Ukrajině v letech 1932–1933 jako záměrnou stalinskou genocidu ukrajinského národa. Z pohledu historie se po relativně krátké době v plné síle ukázalo, jak je důležité, aby svět vždy rychle reagoval na všechna zvěrstva na civilním obyvatelstvu a bez diplomatických vytáček ihned následovaly patřičné a rázné kroky“, vyjádřil podporu usnesení také senátor Patrik Kunčar, místopředseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. „Domnívám se, že kdyby po anexi Krymu v roce 2014 svět reagoval stejně rozhodně jako v případě aktuálního napadení Ukrajiny Ruskou federací, nemusel nyní na území Evropy zuřit tak rozsáhlý a zbytečný válečný konflikt,“ dodal senátor.
Komunistickým režimem vyvolaný hladomor podle nejpesimističtějších odhadů historiků způsobil v celém Sovětském svazu smrt až deseti milionů lidí. Stalin zahájil v roce 1932 násilnou kolektivizaci venkova, při níž bylo do té doby soběstačným rolníkům označovaným propagandisticky za kulaky zabavováno nejen obilí, mouka, zelenina a hospodářský dobytek, ale i osivo na další rok. Výsledkem byl nebývalý hladomor. Rusku přitom používání pojmu genocida v souvislosti s hladomorem vadí. Za akt genocidy uznaly hladomor na Ukrajině mimo jiné Spojené státy, Polsko, Maďarsko a pobaltské země. Genocida je záměrné a systematické ničení nějaké národnostní, etnické, náboženské nebo kulturní skupiny. Podle mezinárodního práva jde o zločin.