KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Senát oslavil 25. výročí první ustavující schůze
Zpět

Senát oslavil 25. výročí první ustavující schůze

Přidáno 15. 12. 2021
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Dnešní plénum Senátu nemělo na programu pouze schvalování vládních a jiných tisků, ale bylo též připomínkou 25 let od ustanovení první schůze horní komory. Úvod schůze patřil krátkému připomenutí této významné události.

Za 25 lety existence horní komory Parlamentu ČR se ohlédla předsedkyně senátorského klubu a první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková. Podle ní Senát obstál ve své roli ochránce demokracie, Ústavy a právního státu. „Jsem velmi pyšná na to, že jsem senátorka, že klademe důraz na vládu práva a že vnášíme do české politiky stabilitu, moudrost a zkušenosti," myslí si Jelínková.

Senát při této příležitosti schválil také deklaraci k 25. výročí ustavení Senátu, kterou na schůzi přečetla místopředsedkyně Jitka Seitlová (KDU-ČSL). „Senátoři pocházejí z 81 volebních obvodů, jsou předurčeni právě k tomu, aby do nejvyšších pater politiky přenášeli hlasy z centra i periferie, hlasy slyšitelné, také však hlasy, které je potřeba zesílit. Nejde ale jen o jednostranné působení ve směru od občanů k politice. Důležité je rovněž informování občanů o tom, co a proč se v politickém prostředí děje, jak to souvisí s jejich životy. Bez toho mohou demokratické procedury působit jen jako málo srozumitelné a samoúčelné,“ zaznělo od senátorky Seitlové.

Předsedkyně Šárka Jelínková pak jménem senátorského klubu poděkovala jak svým kolegyním a kolegům ze Senátu, tak i svým předchůdkyním a předchůdcům (nejen) z klubu KDU-ČSL a nezávislí za to, jak český Senát reprezentovali a dosud reprezentují.

Až dosud působilo v Senátu 326 senátorek a senátorů (včetně těch aktuálně úřadujících). Horní komora projednala 2500 návrhů zákonů, z toho 600 jich navrhla opravit, v asi 300 případech byly senátní změny přijaty.

kategorie Tiskové zprávy