KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Sdružení žen KDU-ČSL vyhlašuje soutěž Naše politička pro rok 2022
Zpět

Sdružení žen KDU-ČSL vyhlašuje soutěž Naše politička pro rok 2022

Přidáno 8. 3. 2022
Ilustrační foto

Cílem soutěže Naše politička je ocenit a zviditelnit práci lidoveckých žen, které byly zvoleny v komunálních volbách a jsou přínosné pro svoji komunitu v regionu. Cenu je možné získat v sedmi kategoriích, tento rok nově i za pomoc lidem prchajícím před válkou. Záštitu nad soutěží převzala europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) a předseda lidovců Marian Jurečka.

Nominované ženy jsou hodnoceny za realizaci úspěšného projektu, při jehož prosazování projevily odhodlání, odvahu a nadšení pro dobrou věc. „Je důležité, aby činnost našich političek měla výsledky a dopad na celkové směřování politiky v jejich obci nebo regionu. Daná kandidátka musí dokázat přesvědčit o svém názoru nejen své příznivce, ale například i koaliční partnery. Musí umět prezentovat nejen lidoveckou politiku, ale hlavně své názory,“představila soutěž předsedkyně Sdružení žen a první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková. „Dnes je symbolické datum, a hlavně těžká doba pro všechny. Ženy, které kolem sebe v KDU-ČSL vidím, jsou nadějí pro politiku i pro své okolí. Tato soutěž by je měla povzbudit a motivovat další. Jsem ráda, že soutěž můžeme zahájit právě dnes, “ doplnila lidovecká europoslankyně a zakladatelka sdružení Michaela Šojdrová s tím, že vítěz bude znám do konce června. 

Soutěž Naše politička se koná každé dva roky, když jsou komunální nebo krajské volby, a lidovkyně mohou být oceněny hned v sedmi kategoriích: Životní prostředí; Školství; Elektronizace a IT technologie pro obce a města; Sociální politika; Kultura, sport, volný čas; Pomoc lidem prchajícím před válkou a Čestná cena, která je určena političkám za celoživotní angažovanost. Tu naposledy získala bývalá předsedkyně sdružení Eliška Janšová, jedna z nejvýraznějších osobností v KDU-ČSL, která prosazuje vyšší zastoupení žen v politických funkcích. Oceněn byl například i projekt Holický les, za kterým stojí olomoucká politička Ivana Kalodová. Té se společně s městem podařilo rekultivovat skládku a proměnit ji v lesopark. Se skupinou nadšenců vysázela 72 tisíc dubů, lip, habrů, jilmů, olší a javorů.

Tento rok organizátorky soutěže přidaly ještě jednu kategorii. Ta ocení lidovecké ženy, které aktuálně pomáhají Ukrajincům prchajícím před válkou. „Speciální kategorií chceme ukázat, že na ukrajinské ženy i jejich rodiny myslíme a jsme ochotni jim kdykoliv pomoc. Mnohé z nich jen tak chytily své děti do náruče a utíkají s nimi na západ do bezpečí. Další statečně ženy bojují na straně ukrajinské armády. Sama se velmi těším na vítězku této kategorie, která může být oceněna například za organizování humanitární pomoci,“ doplnila předsedkyně Sdružení žen Jelínková.

Sdružení žen KDU-ČSL vzniklo 2. října 2004 v Paláci Charitas na Karlově náměstí v Praze. Předcházelo tomu jarní setkání na Vysočině, kde členky zlínské KDU-ČSL pod vedením tehdejší poslankyně Michaely Šojdrové a dalších účastnic iniciovaly založení ženské stranické platformy po vzoru západních demokratických stran. Platformy žen jsou samozřejmou součástí vyspělých demokratických politických stran v Evropě. Přispívají svou vizí k formulování programů svých stran a mají napomáhat k většímu zastoupení žen ve vyšších stranických a veřejných funkcích.

Pokud máte ve svém okolí šikovnou lidoveckou političku, zašlete vyplněný nominační list příslušnému krajskému tajemníkovi do 12. dubna. Výsledky a pozvání na slavnostní předání ocenění budou sděleny všem krajským tajemníkům a vítězkám nejdéle do 30. černa.

 

kategorie Tiskové zprávy