KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Šárka Jelínková: Investujme do lidí a pomozme jim
Zpět

Šárka Jelínková: Investujme do lidí a pomozme jim

Přidáno 17. 3. 2021
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Denně vidíme kolem sebe několik desítek a často i stovek příběhů, jak se změnil za poslední rok život našich spoluobčanů. Česká vláda se ale rozhodla, že těmto lidem nepomůže. Dá se to ještě změnit? Senátorka a 1. místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková se o to pokouší a dělá pro to maximum.

Vláda mohla pomoci dětem a rodinám, které jsou na pokraji chudoby. Mohla pomoci samoživitelkám, které nemohou pracovat a starají se doma o děti. Mohla pomoci s rekvalifikací mladých lidí, aby po skončení pandemie dokázali najít dobrou práci. Ale vláda peníze přesunula do výstavby dálnic. Dálnice pandemií ale netrpí,“ kritizuje Šárka Jelínková vládní kroky, které jsou namířeny proti pomoci lidem.


Česká vláda vzala sociální službám přes 4 miliardy korun, ty měly jít na pomoc potřebným. Tyto peníze měly směřovat na podporu zaměstnanosti, sociálního začleňování a zavádění nových řešení v sociálních službách.


Sama jsem několik let vedla centrum pro seniory ve Zlínském kraji. Situaci v sociálních službách znám na vlastní kůži. Všichni chválíme sociální pracovníky, jak zvládají současnou krizovou situaci. A pak jim vláda vezme několik miliard. Je to smutná ukázka toho, jak české vládě nezáleží na sociálních službách,“ dodává Šárka Jelínková.


Česká republika by měla v letech 2021 - 2027 čerpat z Evropského sociálního fondu (ESF+) na různé sociální služby 1,7 miliard eur (44 miliardy korun), což je oproti předchozímu sedmiletému období polovina. I tak česká vláda tuto částku ještě snížila o 10 procent, a to i přes doporučení Evropské komise a námitky tří desítek neziskových organizací. Evropský sociální fond je hlavní nástroj na podporu pracovních míst a sociálního začleňování. Čtvrtina prostředků musí být investována na podporu nejzranitelnějších osob, které trpí ztrátou pracovních míst a snižováním příjmů; 3 % mají jít na materiální a humanitární pomoc nejchudším osobám; 12,5 % na podporu zaměstnanosti mladých lidí ve věku 15-29 let a jejich zvýšení kvalifikace - celkově se v Evropské unii jedná až o 18 milionů lidí. 

kategorie Tiskové zprávy