KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Šárka Jelínková (KDU-ČSL) vyzývá, aby vláda požadovala po Rusku odškodnění a aby přikročila k dalším
Zpět

Šárka Jelínková (KDU-ČSL) vyzývá, aby vláda požadovala po Rusku odškodnění a aby přikročila k dalšímu vyhoštění diplomatů

Přidáno 21. 4. 2021
Ilustrační foto
Tisková zpráva

Důkazy a fakta o skandálu kolem ruských agentů a výbuchu muničního a zbrojního skladu ve Vrběticích na Zlínsku jsou podle senátorky Šárky Jelínkové přesvědčivé, reakce Rusů na vyhoštění agentů je nepřiměřená. Senátorka proto vyzývá, aby vláda požadovala po Rusku odškodnění a aby přikročila k dalšímu vyhoštění diplomatů.

„Pocházím ze Zlínského kraje a situace ve Vrběticích se mě dotýká osobně. Jestliže na našem území operovaly speciální složky ruských tajných služeb, jestliže to přineslo rozsáhlé škody a ztráty na životech, tak na to musíme adekvátně reagovat a požadovat, ať se vše detailně vyšetří,“ říká předsedkyně senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislá a první místopředsedkyně lidovců Šárka Jelínková a zároveň vyzývá vládu, aby po ruské straně požadovala nejen vysvětlení ale i odškodnění.

Vláda by podle jejích slov měla přijmout navazující opatření. „Vláda musí pokračovat v dalším vyvozování důsledků tohoto činu. Není možné, aby na našem území působila v takové míře ruská rozvědka. A tím, že Rusko momentálně ochromilo naší ambasádu v Moskvě, tak i my musíme přikročit k dalším razantním krokům. Tady je na místě reciprocita,“ vyzývá Jelínková.

Senátní výbor pro obranu, zahraniční věci a bezpečnost k tomu již v pondělí přijal usnesení, v němž podpořil vládu v její snaze výrazně snížit počet pracovníků ruské ambasády v Praze. Usnesení podporuje také senátor Patrik Kunčar, který je místopředsedou výboru. „Nicméně chci dodat, že s tím, jak se neustále objevují nové informace a i s ohledem na ne zcela dobře vysvětlenou roli vicepremiéra Hamáčka bych doporučoval jednat uvážlivě a koordinovaně s našimi partnery v EU a NATO,“ dodává Kunčar. Horní komora bude o Vrběticích jednat během dneška.

kategorie Tiskové zprávy