KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Šárka Jelínková (KDU-ČSL): Sociální služby je třeba stabilizovat. Novela vládních poslanců obsahuje
Zpět

Šárka Jelínková (KDU-ČSL): Sociální služby je třeba stabilizovat. Novela vládních poslanců obsahuje chyby

Přidáno 26. 10. 2021
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Sociální služby si zaslouží systematický přístup a finanční stabilitu. Na dnešní plénum do Senátu doputovala novela zákona o sociálních službách z pera vládních poslanců. Podle senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí ale novela obsahuje chyby a legislativní nepřesnosti. „Zákon v této podobě proto musíme zamítnout, abychom tím nenapáchaly více škod než užitku,“ vysvětluje postoj klubu KDU-ČSL a nezávislí jeho předsedkyně Šárka Jelínková.

 „Velice mě mrzí, že za celé čtyři roky vláda nepřišla s nějakou komplexní novelizací zákona o sociálních službách. Přitom víme, že poskytovatelé i uživatelé péče na to netrpělivě čekají,“ podivuje se Jelínková, která je i první místopředsedkyní KDU-ČSL, nad nečinností dosluhující vlády. Podle jejích slov je třeba vnést do sociálních služeb především větší stabilitu financování a tím i předvídatelnost a jistotu v poskytování služeb.

„Ovšem nám na místo toho doslova na poslední chvíli do Senátu přichází novela, která je poslaneckou novelou a která má řadu chyb a nejasností. Je například nereálné, abychom sociální služby slučovali již s účinností od nového roku nebo aby poskytovatelé sociálních služeb znovu podávali žádosti o dotace na příští rok, protože vyrovnávací platby a žádosti o dotace jsou nastaveny na současný systém,“ popisuje Jelínková. Podle ní je problémů s novelou, kterou dnes Senát posoudí, více. Novela tak dnes bude nejspíš zamítnuta. Novelizace zákona o sociálních službách tak zůstává úkolem pro nadcházející vládu a KDU-ČSL chce hrát při její tvorbě významnou roli.

kategorie Tiskové zprávy