KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Šárka Jelínková (KDU-ČSL): Mladí i senioři musí mít kde bydlet
Zpět

Šárka Jelínková (KDU-ČSL): Mladí i senioři musí mít kde bydlet

Přidáno 7. 6. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Nepříznivou situaci nízkopříjmových domácností pomůže řešit zákon o dostupném bydlení. Iniciativa Za bydlení tak pod záštitou předsedkyně senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Šárky Jelínkové uspořádala na toto téma kulatý stůl. Legislativu, která pomůže řešit prohlubující se krizi bydlení, plánuje vláda připravit během prvních dvou let svého volebního období.

„Chceme zpřístupnit bydlení především mladým rodinám, ale samozřejmě nejen jim. Připravujeme úpravu stavebního zákona, jejímž cílem je hlavně urychlení stavebního řízení. Současný stav je neudržitelný. Nabídneme ale postupně i další opatření, která podpoří výstavbu. Dlouhodobým problémem je také nedostatek pracovních sil ve stavebnictví, situaci komplikují i nynější extrémní výkyvy cen. Doba je tedy opravdu turbulentní. Určitě se ale jako vláda budeme snažit, abychom všichni tuto složitou situaci zvládli,“ zdůraznil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ten také připomněl, že se v současné době uskutečňují rovněž projekty na podporu bydlení, které jsou financované z Evropského sociálního fondu, například Housing first.

„Téměř každý desátý občan v České republice řeší těžko dostupné bydlení. To je hlavní informace k dnes probíranému tématu. Děkuji neziskovým organizacím sdruženým pod platformou Za bydlení, že se na vzniku tohoto zákona podílely. Dnešní den mě naplňuje nadějí, že si všichni sedneme ke kulatému stolu a připravíme opatření, která občanům skutečně pomohou,“ dodala místopředsedkyně senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí Šárka Jelínková, která je zároveň místopředsedkyní strany. „Prosadit pomoc těm nejpotřebnějším není nikdy jednoduché, tím méně v době, kdy se mluví o krácení výdajů na veřejné služby. Proto mě těší, že současná vláda chce problém bydlení řešit systémově a že jsem mohla toto setkání zprostředkovat,“ doplnila Jelínková, která kulatý stůl v Senátu zaštítila. 

„I v dnešní době je stále mnoho dětí, které vyrůstají bez rodičů v dětských domovech nebo v pěstounské péči, a to z důvodu nedostupného či nevyhovujícího bydlení. To je potřeba systémově změnit tak, aby všechny děti mohly vyrůstat v důstojných a bezpečných životních podmínkách. Jako řešení vidím právě přijetí funkčního zákona na podporu dostupného bydlení,“ vysvětlil Pavel Šotola (KDU-ČSL), radní Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor, který se problematikou dostupnosti bydlení dlouhodobě zajímá.

Téma bydlení je v dnešní době skutečně velmi naléhavé. Podle platformy Za bydlení, která se kulatého stolu v Senátu dnes zúčastnila, se aktuálně potýká s bytovou nouzí 165 tisíc osob a asi 600 tisíc spoluobčanů řeší nadměrné náklady na bydlení. Celkově potřebuje podporu v bydlení až 1,5 milionů osob v České republice.

Kulatého stolu se zúčastnili také ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), dále zákonodárci za jednotlivé politické strany zabývající se problematikou bydlení, představitelé asociací a jednotlivých obcí a krajů ČR, odborníci z řad akademie, veřejné sféry a nevládních neziskových organizací.

kategorie Tiskové zprávy