KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Šárka Jelínková (KDU-ČSL): Bytovou nouzi musíme řešit systémově
Zpět

Šárka Jelínková (KDU-ČSL): Bytovou nouzi musíme řešit systémově

Přidáno 22. 10. 2021
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Vyšší podpora při zřizování sociálních bytů, systematické financování sociální práce, větší investice do bytového fondu i nový zákonný rámec. To jsou podle představitelů českých obcí klíčové prvky pro řešení bytové nouze svých občanů. Své požadavky vůči zástupcům státní správy a politických stran představili na setkání, na které je pozvala do Senátu dne 21. října 2021 předsedkyně senátorského klubu KDU-ČSL Šárky Jelínková. Akce se účastnila a do debat se aktivně zapojila také nová lidovecká poslankyně Marie Jílková.

„Téma nedostupnosti bydlení v naší společnosti rezonuje již mnoho let. Zdá se, že v kontextu současné doby a celkové situace, v níž se dnes nacházíme, bude téma dostupného bydlení pro všechny věkové skupiny, pro všechny sociální vrstvy tématem číslo jedna,“ řekla na úvod akce senátorka Šárka Jelínková. „Naším společným cílem by mělo být najít systémové řešení těchto problémů, ač jsem si jako politička vědoma, že prosadit pomoc těm opravdu nejpotřebnějším a mnohdy stigmatizovaným lidem, není politicky vůbec jednoduché,“ sdělila dále senátorka.

Ze zkušeností přítomných obcí vyplynulo několik aspektů, které potřebuje správně fungující lokální systém sociálního bydlení mít. Obec by měla mít jasnou představu o rozsahu bytové nouze na svém území a o konkrétních lidech, jichž se problém týká – výstupy takto podrobného mapování na setkání představily zástupkyně Jihlavy, v minulosti ale proběhlo též v Brně či v Liberci. Pro ně pak musí mít připravené nejrůznější nástroje pomoci, z nichž mohou za pomoci města vybírat – tuto pomoc v řadě měst obdrží na tzv. kontaktním místě pro bydlení.

Zástupci měst a obcí se na akci shodly na potřebě systematického financování jak sociální práce a dalších měkkých nástrojů, tak investic do bytového fondu. Pomohly by též změny praxe při výplatě sociálních dávek, například zajištění jejich včasného doručení příjemcům či sjednocení pravidel pro mimořádnou okamžitou pomoc.

Klíčový je ale také patřičný zákonný rámec, který v Česku dosud chybí. Potřebujeme systémové změny, konkrétně zákon, který by řešil bydlení sociální, dostupné, i podporu v bydlení. Právě zkušenosti měst se sociálním a dostupným bydlením by mohly zákonodárcům při tvorbě nové legislativy výrazně pomoci. „Mít střechu nad hlavou přece nemůže být v naší společnosti ve 21. století nadstandardní záležitostí,“ dodává senátorka Šárka Jelínková. „Doufáme, že se nová vláda vzešlá z letošních voleb tohoto tématu zhostí a Česko se konečně dočká zákona, o němž se hovoří už více než 15 let,“ uzavírá Iva Kuchyňková z Charity ČR. Charita byla jednou ze spolupořádajících organizací této akce společně s Platformou pro sociální bydlení a iniciativou Za bydlení.

kategorie Tiskové zprávy