KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Romana Bělohlávková (KDU-ČSL): Mentální anorexie a další poruchy příjmu potravy jsou závažná témata.
Zpět

Romana Bělohlávková (KDU-ČSL): Mentální anorexie a další poruchy příjmu potravy jsou závažná témata. I slova mohou zabíjet

Přidáno 6. 10. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

Poruchy příjmu potravy jsou závažným psychiatrickým onemocněním, které je charakterizováno přetrvávajícími obtížemi v souvislosti s příjmem potravy a s tím spojenými úzkostnými myšlenkami a emocemi. Poslankyně a doktorka Romana Bělohlávková (KDU-ČSL) proto v Poslanecké sněmovně uspořádala kulatý stůl ve spolupráci s Centrem Anabell, které se 20 let zabývá pomocí osobám s poruchami příjmu potravy, a řešili zde s dalšími odborníky možnosti, jak předcházet tomuto onemocnění a pomoci, pokud se již objeví. 

V Česku se v roce 2020 s poruchami příjmu potravy léčilo celkem 5 167 lidí. Odborníci z praxe hovoří až o 6 % osob v rizikové kategorii od 13 do 25 let, více než 80 % nemocných a ohrožených tvoří mladé dívky a ženy. K šíření onemocnění v posledních letech přispívají i účty na sociálních sítích, které vyzývající k extrémní hubenosti a radikálnímu omezování příjmu potravy. Anorexie má ze všech psychiatrických diagnóz nejvyšší úmrtnost. Pacienti mají pětkrát vyšší pravděpodobnost předčasné smrti a 18krát vyšší pravděpodobnost sebevraždy.

Odbornou diskusi a řešení hledali renomovaní odborníci a odbornice zastupitelů z vlády, nemocnic či odborných organizací. V celkem 70 % případů mentální anorexie bývá spouštěcím mechanismem závažná životní událost, například narážky na fyzický vzhled, sexuální konflikty, onemocnění, rodinné problémy a další. S nárůstem počtu nemocných a ohrožených poruchami příjmu potravy v posledních letech souvisí velmi pravděpodobně i větší množství stresu během nouzového stavu,“ uvedla poslankyně Romana Bělohlávková, která kulatý stůl uspořádala.

„Řada okolních zemí přijala již opatření, které mají pomoci s bojem proti poruchám příjmu. Tyto i další nápady jsme zde s řadou odborníků na kulatém stolu řešili,“ doplnila Bělohlávková.
 

kategorie Tiskové zprávy