KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Rodiče budou moci dostávat ošetřovné až do konce června
Zpět

Rodiče budou moci dostávat ošetřovné až do konce června

Přidáno 14. 5. 2020
Ilustrační foto
tisková zpráva

Po dlouhých týdnech čekání je konečně jasno. Poslanecká sněmovna na svém zasedání 13. května schválila prodloužení vyplácení ošetřovného rodičům, kteří se rozhodnou své dítě neposlat do základní či mateřské školy. Jde o důležitou informaci, na kterou bedlivě čekaly statisíce rodičů v České republice. Jedná se o opatření, které pomůže chránit děti s oslabenou imunitou, respiračními potížemi, silnými alergiemi, astmatem či dalšími zdravotními potížemi před potenciální nákazou koronavirem.  Zároveň se také snižuje riziko přenosu nákazy na seniory či ostatní členy společné domácnosti patřící do rizikové skupiny.

Komu bude ošetřovné dále vypláceno?

Rodičům, kteří se rozhodnou své dítě mladší 13 let neposlat do základní či mateřské školy, lesních typů škol a školek či dětských skupin, a to s ohledem na možnost ohrožení zdraví dítěte nebo zdraví jiných osob, které žijí s dítětem v domácnosti nebo z jiných vážných důvodů. Přičemž za jiný vážný důvod se považuje zejména výrazné omezení kapacity nebo provozní doby zařízení pro děti nebo školy nebo nastavení omezujících režimových opatření v těchto zařízeních zavedených v souvislosti s výskytem koronaviru označovaného jako SARS CoV-2.

Důvod pro neumístění dítěte v zařízení nebo škole podle věty je zaměstnanec povinen uvést na předepsaném tiskopisu Ministerstva práce a sociálních věcí.

Do kdy a v jaké výši bude ošetřovné vypláceno?

Výše ošetřovného zůstává na 80 % platu pečujícího rodiče, a to až do konce června.

Od kdy se děti mohou vracet do škol?

Od 11. května 2020 se povoluje provoz středisek volného času za splnění podmínky přítomnosti nejvýše 15 účastníků ve skupině; osobní přítomnost žáků na výuce na základních uměleckých školách a jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky za účasti nejvýše 15 žáků ve skupině.

Od 25. května 2020 je povolena mj. možnost osobní přítomnosti žáků 1. stupně základních škol a jejich organizované a zájmové aktivity nepovinného charakteru formou školních skupin – doporučeno 15 dětí ve skupině (jedno dítě v lavici) bez možnosti měnit složení skupin.

Od kdy se mohou děti vracet do mateřských škol?

Zde záleží na rozhodnutí zřizovatele. Konkrétně v Brně mají městské části možnost své školky otevřít od 18. května. Většina brněnských mateřských škol bude svá zařízení otevírat 18. nebo 25. května. Buďte proto v kontaktu s pedagogy a řediteli mateřských škol a sledujte webové stránky konkrétní školky.

Mgr. Petr Hladík
1. náměstek brněnské primátorky zodpovědný za oblast školství

kategorie Tiskové zprávy