KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Tiskové zprávy Priority českého předsednictví za MPSV: řešení dopadů války na Ukrajině a energetické chudoby
Zpět

Priority českého předsednictví za MPSV: řešení dopadů války na Ukrajině a energetické chudoby

Přidáno 28. 6. 2022
Ilustrační foto
Tiskové zprávy

V pátek Česká republika na následujícího půl roku stane v čele Rady Evropské unie. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) se bude v rámci předsednictví soustředit na agendu z oblasti práce, zaměstnanosti a sociální politiky. Priorit, kterými se chce resort zabývat, je celá řada. Mezi aktuální výzvy patří zvládnutí uprchlické krize spojené s ruskou agresí na Ukrajině či řešení energetické krize. Mezi klíčová témata MPSV v rámci předsednictví patří také kvalitní pracovní podmínky a ochrana zaměstnanců, dětská chudoba či transparentnost v odměňování žen a mužů.

Mottem českého předsednictví je Evropa jako úkol. „Přebíráme předsednictví ve velmi složité době a stojí před námi velká odpovědnost a velmi důležité úkoly. Musíme společně postupovat ve zvládnutí uprchlické krize, která zasáhla Evropu po vpádu ruské armády na Ukrajinu. S tím souvisí i energetická bezpečnost. Řešení energetické krize bude dalším velkým úkolem pro celou Evropu,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Mezi priority České republiky v rámci CZ PRES patří také posílení evropských obranných kapacit a bezpečnost kybernetického prostoru, strategická odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí.

Ústředním tématem agendy MPSV souvisejícím s aktuální situací bude hledání společných řešení ekonomických a sociálních dopadů krize spojené s ruskou agresí na Ukrajině. „Česká republika patří mezi nejvíce zasažené státy, pokud jde o uprchlickou vlnu. Dokázali jsme se postarat o více než 380 tisíc lidí, přes 82 tisíc z nich se podařilo zapojit na trh práce. Jsou to velmi vysoká čísla i v evropském kontextu. Výzvou nyní bude integrovat uprchlíky do společnosti a například zajistit dětem přístup ke vzdělání,“ uvedl ministr Jurečka.

Aktuálním problémem, kterým se bude muset české předsednictví zabývat, je energetická bezpečnost a řešení energetické krize. „Problematika energetické chudoby je jedním z důsledků války na Ukrajině. Musíme hledat efektivní sociální opatření. Klíčová bude například podpora ekonomických úspor domácností. Každý musíme začít u sebe,“ podotkl Jurečka. V druhé polovině října v Praze proběhne konference k problematice energetické chudoby.

Dalším tématem českého předsednictví v rámci agendy MPSV bude transparentnost v odměňování žen a mužů. Pokračovat se bude v projednávání návrhu směrnice o zajištění rovnosti transparentnosti v odměňování žen a mužů ohledně návrhu na posílení role a nezávislosti orgánů pro rovnost, které hrají při zajišťování práv jednotlivců na rovné zacházení klíčovou roli. Předsednictví se zaměří také na integraci zdravotně znevýhodněných na trh práce či kvalitní pracovní podmínky a ochranu pracovníků ve všech typech výdělečné činnosti. Důležitým úkolem v této oblasti bude dosažení obecného přístupu Rady u směrnice o pracovních podmínkách pracovníků on-line platforem.

Veškeré informace k CZ PRES v rámci agendy MPSV naleznete na této stránce.

Zdroj: ministerstvo práce a sociálních věcí

kategorie Tiskové zprávy